Žalioji gamyba Europoje bus užtikrinama, pasitelkiant lazerines technologijas

Europos Komisija paskelbė „Europos horizonto“ programos kvietimą „Laser-based technologies for green manufacturing“, kurio atranką kartu su partneriais iš Ispanijos, Vokietijos, Belgijos, Italijos, Turkijos, Jungtinės Karalystės sėkmingai įveikė Lietuvos įmonė UAB „Direct Machining Control“. Kvietimu siekiama lazerines technologijas pritaikyti žaliai ir lanksčiai gamybai, didinti procesų universalumą, efektyvesnį ir paprastesnį jų valdymą bei perkonfigūravimą.

Mokslo ir verslo sektorių įrodyta bei praktiškai išbandyta, kad lazerinės technologijos suteikia galimybę lengviau nei bet kada anksčiau gaminti sudėtingas įvairioms pramonės šakoms skirtas detales su nestandartiniais paviršiais. Projektu „OPeraTIC“ siekiama naudoti didelės galios itin trumpus impulsinius lazerius (USPL), kurie įgalins efektyvesnį ir tvaresnį didelių 3D (trijų dimensijų) detalių paviršiaus mikroapdirbimą, sukurti inovatyvią modulinę gamybos platformą su dirbtinio intelekto pagrindu veikiančiais įrankiais proceso optimizavimui ir sistemos netikslumų kompensavimui. Projektas „OPeraTIC“ tęsis iki 2026 m. kovo mėn. pabaigos, jam skirta 6,1 mln. eurų.

Naudodami pažangią optiką, tikslias robotines sistemas ir dirbtinio intelekto planavimą, mokslininkai sieks, kad USPL gamyba būtų patikimesnė ir lengviau atkartojama. Be to, nauji gamybos valdikliai veiks skaitmeninių dvynių principu (skaitmeninis dvynys yra virtuali įrenginio, technologinio proceso ar sistemos kopija), o tai leis užtikrinti aukštesnę gamybos kokybę bei siekti nulinio defektų skaičiaus. Projekto metu sukurti rezultatai bus pademonstruoti keturiuose pramoniniuose pavyzdžiuose automobilių, aeronautikos ir buitinės technikos sektoriuose, naudojant lazerius ir užtikrinant, kad gaminiai turėtų pažangias paviršiaus funkcijas.

 „Ilgametė tarptautinė patirtis ir sėkmingi veiklos rezultatai nulėmė kvietimą į šios „Europos horizonto“ programos projekto konsorciumą, sudarytą iš stiprių lazerių sektoriaus asociacijų, mokslo įstaigų, įmonių. Mūsų komandai tekusi atsakinga užduotis – sistemos valdymo programinės įrangos sukūrimas ir pritaikymas prie „Industry 4.0“ standartų – neabejojame, prisidės prie sėkmingo projekto įgyvendinimo“, – teigė UAB „Direct Machining Control“ direktorius Šarūnas Vaškelis.

Įmonė tikisi, kad projekto rezultatai užtikrins galimybes toliau tobulinti 5 ašių sistemų valdymo sprendimų 3D paviršiams apdirbimą ir „UAB Direct Machining Control“ sistemų pritaikymą prie „Industry 4.0“ standartų.

Dėl konsultacijų ir visapusiškos pagalbos, teikiant paraiškas, rengiant projektus, taip pat įvairiais mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ taisyklių taikymo ir dalyvavimo joje klausimais maloniai kviečiame kreiptis į Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinių kontaktinių asmenų grupės komandą.