VILNIUS TECH koordinuojamas projektas „CLIMAS“ kuria priemonių rinkinį aktyviam piliečių įtraukimui į veiklas, didinančias atsparumą klimato kaitai

Europos Sąjungos (ES) Prisitaikymo prie klimato kaitos misijos tikslas – padėti ES regionams, miestams ir vietos valdžios institucijoms didinti jų atsparumą klimato kaitos poveikiui, paspartinti prisitaikymo prie klimato kaitos priemonių kūrimą ir įgyvendinimą visoje Europoje. Siekti šios misijos tikslų padeda Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) koordinuojamas projektas CLIMAS projektas, kurį VILNIUS TECH įgyvendina su 18 partnerių iš dešimties ES šalių. Projekto, kuris bus įgyvendinamas iki 2025 m. gruodžio 31 d., biudžetas siekia 2,8 mln. eurų.

Aukšto lygio konsorciume dalyvauja ES šalių ir Jungtinės Karalystės universitetai, mokslo institucijos ir nevyriausybinės organizacijos. Tarp projekto partnerių – dar dvi organizacijos iš Lietuvos: Vilniaus miesto savivaldybės įmonė UAB „ID Vilnius“ ir Piliečių mokslo asociacija.

„Klimato kaita turi didelį poveikį mūsų visuomenei, sveikatai, ekonomikai ir aplinkai. Klimato kaitos pokyčiai pastebimi visose Europos šalyse: patiriami nuostoliai dėl potvynių, imamasi skubių priemonių, prisitaikant prie stiprėjančių karščio bangų. Tačiau politikos formuotojų, ekspertų ir kitų suinteresuotųjų šalių pastangų nepakanka – būtinas visos visuomenės ir jos atstovų įsitraukimas”, – teigia projekto koordinatoriai. Todėl CLIMAS tikslas – sukurti ir išbandyti priemonių rinkinį, skatinantį piliečių įsitraukimą į klimato kaitos padarinius mažinančias veiklas bei didinant visuomenės atsparumą klimato kaitai.

Šie įrankiai bus tiek kuriami, tiek testuojami kartu su suinteresuotomis šalimis, ypatingą dėmesį skiriant atskirtyje esančioms visuomenės grupėms. Siūlydama novatorišką į problemą orientuotą priemonių rinkinį, projekto komanda pasirinko inovatyvų būdą klimato politikai formuoti – Klimato asamblėjas. Tokios piliečių asamblėjos tampa vis populiaresnės Vakarų Europos valstybėse, nes padeda tiesiogiai įtraukti piliečius į visuomenei aktualių politinių klausimų svarstymą. Nors piliečių asamblėjų pateikiami pasiūlymai yra rekomendacinio pobūdžio, tačiau neretai nacionaliniai parlamentai ir vyriausybės į šias rekomendacijas atsižvelgia, priimant politinius sprendimus. Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) vertinimu, tokie tiesioginės demokratijos instrumentai stiprina pilietinę visuomenę ir didina pasitikėjimą demokratija, taip pat sudaro galimybes valdžios atstovams lengviau priimti kompleksinius politinius sprendimus.

Projektas sėkmingai vykdomas ir šiuo metu Klimato asamblėjos jau įvyko Barselonoje. Kitos Klimato asamblėjos šiais metais vyks Erdemundėje (Vokietija) ir Rygoje (Latvija).

CLIMAS taip pat dalyvauja politinio lygmens renginiuose, tokiuose kaip Jungtinių Tautų Bendrosios klimato kaitos konvencijos (JTBKKK) Mokslinių ir technologinių konsultacijų ir Įgyvendinimo įstaigų (SB 60) šešiasdešimtojoje sesijoje, kuri vyks birželio 3-13 d. Bonoje.

Tikimasi, kad projekto CLIMAS rezultatai turės teigiamos įtakos politikos formavimo ir informuotumo didinimo procesui ir pasiūlys tvarias strategijas, kaip padidinti politikos formuotojų pritarimą piliečių priimamiems sprendimams.

ES misijų „Prisitaikymas prie klimato kaitos“ ir „Sveikas dirvožemis ir maistas“ klausimais konsultuoja Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinių kontaktinių asmenų grupės atstovė Jolanta Revaitienė, tel. +370 675 69 663, el. p. jolanta.revaitiene@lmt.lt. Daugiau informacijos apie ES misijas, jų įgyvendinimą Lietuvoje rasite europoshorizontas.lt tinklapyje.