Vilniaus universiteto mokslininkė pelnė prestižinę Europos mokslo tarybos dotaciją

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto ir EMBL partnerystės instituto mokslininkė prof. dr. Urtė Neniškytė pelnė prestižinę Europos mokslo tarybos (angl. European Research Council, ERC) įsitvirtinimo dotaciją (angl. Consolidator Grant). Jos projektui skirtas 2 mln. eurų finansavimas, patvirtinantis tyrimų, nagrinėjančių biocheminius žmogaus smegenų unikalumo pagrindus, svarbą ir potencialą. Šis tyrimas ne tik prisidės prie fundamentinių mokslinių klausimų sprendimo, bet ir atvers naujas neurologinių sutrikimų diagnostikos bei gydymo galimybes.

Per artimiausius penkerius metus prof. dr. U. Neniškytė kartu su savo tyrimų grupe įgyvendins projektą „Cukrūs formuoja smegenis: neuronų glikokalikso vaidmens, formuojant naujų grandinių architektūrą, tyrimas“ (angl. Sugars Maketh the Brain: Investigating the role of neuronal glycocalyx in shaping the architecture of emerging circuits, GLYCOCIRC). Projekto tikslas – pirmą kartą išsamiai ištirti glikokalikso ir sialinės rūgšties vaidmenį, formuojantis, veikiant ir persitvarkant neuronų sinapsėms, siekiant suprasti, kodėl žmonių smegenys geba atlikti sudėtingas funkcijas, išskiriančias mus net iš artimiausių giminaičių – šimpanzių.

Anot mokslininkės, norint suprasti žmogaus pažintinių funkcijų kilmę, būtina tirti tiek žmogaus, tiek nežmogiškųjų primatų smegenų vystymosi skirtumus. „Kas yra tas biologinis pagrindas, leidžiantis šiuos procesus diferencijuoti? Kuo žmogaus neuronai biochemiškai skiriasi nuo kitų primatų, kad jų sąveikos galėtų būti kitokios?“, – kelia klausimus mokslininkė.

Prof. dr. U. Neniškytės teigimu, ši dotacija yra kiekvieno mokslininko svajonė, nes leidžia daryti tai, kas įdomiausia. Ji suteikia galimybę įgyvendinti reikšmingus pokyčius mokslinių tyrimų srityje: diegti naujas technologijas, naudoti pažangiausius metodus ir įsigyti modernią įrangą. Be to, gautas finansavimas leidžia pritraukti talentingiausius mokslininkus iš viso pasaulio, sustiprinant ne tik tyrimų grupę, bet ir visą VU Gyvybės mokslų centrą. Planuojama, kad prie projekto prisijungs dar šeši aukšto lygio mokslininkai, atrinkti tarptautinės atrankos būdu. „ERC dotacija yra kokybės ženklas, kurį visa pasaulinė mokslo bendruomenė atpažįsta. Tai padeda pritraukti talentų iš viso pasaulio ir kurti tarptautinę, aukščiausios kompetencijos komandą“, – sako mokslininkė.

Finansavimas šiai dotacijai skirtas iš naujojo Europos Sąjungos fondų perskirstymo mechanizmo, leidžiančio dalį Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) lėšų nukreipti programai „Europos horizontas“. Pasinaudojusi šia galimybe, Lietuva 2024–2025 m. laikotarpiui skyrė 18,5 mln. eurų, kurių dalis gali būti panaudota puikiai įvertintiems, bet dėl riboto biudžeto nefinansuotiems ERC projektams.

Šis mechanizmas suteikia Lietuvos mokslininkams daugiau galimybių vykdyti tarptautinio lygio mokslinius tyrimus ir stiprinti šalies patrauklumą aukščiausios kvalifikacijos specialistams.

Tai jau šeštoji ERC dotacija, skirta Lietuvoje vykdomiems moksliniams tyrimams, ir dar vienas reikšmingas mūsų šalies mokslo bendruomenės laimėjimas.

Sveikiname prof. dr. Urtę Neniškytę ir jos komandą bei linkime sėkmės, siekiant naujų, įkvepiančių tikslų!

Parengta pagal Vilniaus universiteto straipsnį