Vilniaus universiteto bibliotekos kvietimas į „Duomenų dienas“

Vilniaus universiteto biblioteka kviečia į „Duomenų dienas“ – konkrečioms dalyko bendruomenėms skirtus mokymus mokslinių tyrimų duomenų valdymo pagal atvirojo mokslo principus tema. Šiais metais siūlomi renginiai fizinių ir socialinių mokslų atstovams. Juose gerosiomis praktikomis dalysis lektoriai iš užsienio.

  • Lapkričio 26 d. 15 val. vyks fizinių mokslų tyrėjams skirta dr. Mirco Panighel (Liuksemburgo universitetas) paskaita „FAIR principai mokslinių tyrimų skaidrumui ir poveikiui didinti: nuo pagrindų iki praktikos“ (FAIR Principles to Enhance Research Transparency and Impact: From Fundamentals to Practice).

Apie paskaitą: Mokslo bendruomenėje vis labiau pripažįstama atvirojo mokslo praktikų teikiama nauda, o ypač jų teigiamas poveikis mokslinių tyrimų rezultatų prieinamumui ir poveikiui. Pirmoje paskaitos dalyje lektorius pristatys pagrindinius FAIR principų elementus – surandamumą (Findability), prieinamumą (Accessibility), sąveikumą (Interoperability) ir pritaikymą pakartotiniam naudojimui (Reusability) – bei jų vaidmenį atvirajame moksle, parodydamas, kaip šių principų laikymasis skatina mokslinių rezultatų skaidrumą ir atkuriamumą. Antroje dalyje lektorius pateiks FAIR principų praktinio įgyvendinimo medžiagotyros srityje atvejo analizę, iliustruojančią tiek iš to gaunamą naudą, tiek kylančius iššūkius.

Apie lektorių: dr. Mirco Panighel yra Liuksemburgo universiteto Fizikos ir medžiagų mokslo katedros podoktorantūros tyrėjas. 2011 m. jis įgijo kondensuotos medžiagos fizikos magistro laipsnį, o 2015 m. – nanotechnologijų daktaro laipsnį Triesto universitete, Italijoje. Jis dvejus metus dirbo Katalonijos nanomokslų ir nanotechnologijų institute Ispanijoje, o 2017–2024 m. – Italijos nacionalinėje mokslo taryboje. Jo eksperimentiniai tyrimai sutelkti į medžiagų paviršių augimą ir jų charakterizavimą atomų lygmeniu. Šiuo metu jis tiria naujas medžiagas fotovoltiniam naudojimui, taikydamas pažangius mikroskopijos ir spektroskopijos metodus. Pastaraisiais metais jis dalyvavo koordinuojant mokslinių duomenų valdymo ir FAIR principų įgyvendinimą tiek laboratorijų, tiek infrastruktūros lygmeniu.

Paskaita vyks MS Teams platformoje anglų kalba. Registruotis galite paspaudę šią nuorodą.

  • Lapkričio 27 d. 15 val. socialinių mokslų atstovams vyks dr. Ricardos Braukmann (Nyderlandų nacionalinis kompetencijos centras ir mokslinių tyrimų duomenų talpykla (DANS)) paskaita „Kokybinių duomenų pritaikymas pakartotiniam naudojimui“ (Making Qualitative Data Reusable).

Apie paskaitą: Šios paskaitos dėmesio centre – kokybiniai mokslinių tyrimų duomenys ir žingsniai, kuriuos tyrėjai gali atlikti, kad kokybinius duomenis būtų galima lengviau pakartotinai naudoti. Lektorė pristatys kartu su kolegomis parengtą vadovą, kuriame apibendrinami dirbant su kokybiniais duomenimis kylantys pakartotinio naudojimo iššūkiai ir pateikiamos rekomendacijos, kaip galima padidinti duomenų tinkamumą pakartotiniam naudojimui visuose jų gyvavimo ciklo etapuose. Taip pat lektorė supažindins su vadove pateikiamu įvairias pakartotinio naudojimo galimybes vaizduojančiu sprendimų medžiu, skirtu padėti įvertinti, kaip pakartotinis naudojimas gali būti geriausiai pasiektas konkrečiame projekte. Po paskaitos bus laiko klausimams ir diskusijoms.

Apie lektorę: dr. Ricarda Braukmann yra Nyderlandų nacionalinio kompetencijos centro ir mokslinių tyrimų duomenų talpyklos (DANS) socialinių mokslų duomenų sekcijos vadovė. Jos darbas sutelktas į tinkamų pakartotinai naudoti duomenų ir atvirojo mokslo praktikų skatinimą. Ji dalyvauja (tarp)nacionaliniuose mokslinių tyrimų infrastruktūros projektuose, įskaitant Europos socialinių mokslų duomenų archyvų konsorciumą (CESSDA), kuris remia gerąją mokslinių tyrimų duomenų valdymo praktiką socialinių mokslų srityje.

Paskaita vyks MS Teams platformoje anglų kalba. Registruotis galite paspaudę šią nuorodą.

Prisijungimo prie paskaitų nuorodos bus atsiųstos užsiregistravusiems dalyviams.

Kilus klausimams, maloniai prašome kreiptis į dr. Gintę Medzvieckaitę, el. p. ginte.medzvieckaite@mb.vu.lt.