Lietuvos įmonės UAB „Genomika“ kelias į inovacijų viršūnes su EIC Pathfinder

UAB „Genomika“ komandos atstovas dr. Lukas Žemaitis pasidalijo svarbiu Lietuvos įmonės UAB „Genomika“ inovacijų kelionės etapu – dalyvavimo EIC Pathfinder programoje patirtimi. Įmonė UAB „Genomika“ yra nekomercinė organizacija, kuri savo ambicingais tikslais siekia plėtoti pažangiąsias genetikos technologijas Lietuvoje. Šiame straipsnyje Lukas pristato, kodėl įmonė ryžosi dalyvauti EIC Pathfinder konkurse, kokia yra šios organizacijos veikla, kokią naudą matė iš dalyvavimo programoje ir kokių turi rekomendacijų tiems, kurie galbūt planuoja žengti tokiu pačiu keliu link savo kuriamos inovacijos realizavimo.

Kodėl nusprendėte dalyvauti konkurse EIC Pathfinder? Kas padėjo pasiryžti šiam žingsniui?

Pagrindinė dalyvavimo EIC Pathfinder programoje priežastis buvo ta, kad šis kvietimas atitiko mūsų įmonės veiklos kryptį, kurią vystome jau kelerius metus, t. y. DNR panaudojimas duomenų saugojimui. Apie šį konkursą įmonė sužinojo iš JAV partnerių, kurie padėjo įvertinti šios galimybės potencialą ir ryžtis dalyvauti kvietime, teikiant paraišką.

Trumpai pristatykite savo įmonės veiklą ir jos ambicingus tikslus.

Susibūrėme ne komerciniais tikslais, o vedini entuziazmo vystyti pažangiąsias genetikos technologijas Lietuvoje. Jau ne vienerius metus dirbdami šioje srityje, matėme, kad į Lietuvą genetikos inovacijos ateina gerokai vėliau nei jos atsiranda. Nepaisant to, visada žinojome, kad norime patys kurti ir vystyti genetikos sritį Lietuvoje. Pradėjome bendrauti su įvairiais produktų kūrėjais, užsienio įmonėmis, o tada, sukaupę kapitalą, pradėjome vystyti mokslinius tyrimus ir pačioje UAB „Genomikoje“. Mums patinka greitai besikeičiantis genetikos mokslo laukas – atsirandančios inovacijos. Mus vienija bendra idėja – didžiulis genetikos pritaikomumas ateityje beveik visose gyvenimo srityse, tokiose kaip medicina, žemės ūkis, nanotechnologijos, IT ir kt. Įmonės veiklą būtų galima išskirti į dvi kryptis: taikomieji moksliniai tyrimai (prototipų bei produktų kūrimas) bei genetikos paslaugos verslui, mokslinėms ir diagnostinėms laboratorijoms (įranga, priemonės, tyrimai, duomenų analitika).

Kokią naudą matytumėte dalyvaujant programoje „EIC Pathfinder” įmonės inovatyvios idėjos plėtrai?

Tikriausiai bet kuri programa pirmiausiai asocijuojasi su finansavimu, o tai, be abejo, yra vienas iš svarbių aspektų, leisiančių įdarbinti talentus bei atlikti eksperimentus. Tačiau dar didesnę šio projekto naudą matome per suteiktą galimybę spręsti sudėtingas mokslines problemas, dirbant tarptautiniame tarpdisciplininiame konsorciume. Galimybė kartu su elitiniais šios srities mokslininkais kartu ieškoti sprendimų, manau, duos pačią didžiausią naudą.

Ar sudėtinga buvo parengti konkursinę paraišką? Su kokiais iššūkiais susidūrėte?

Paraišką sudaro dvi dalys – administracinė ir turinio, tačiau pati jos forma, nors ir turinti savo specifikos, nepasirodė sudėtingesnė nei kitų programų. Mūsų atveju, beveik visą mėnesį skyrėme paraiškos rengimo planavimui: turėjome ilgai trukusius pokalbius su projekto partneriais, įvairias diskusijas, kol galutiniai buvo suplanuotas pats paraiškos rašymas. Po šio etapo, visi komandos nariai, aiškiai žinodami projekto koncepciją, paraišką parengė per kelias savaites. Rekomenduojame paraišką rengti patiems, kadangi vertinimą atlieką tikrai aukšto lygio ekspertai ir tik jūs galite geriausiai aprašyti sprendžiamą problemą, naudojamus metodus bei tolimesnius planus. Paraiškos tikslas nėra ilgi naratyvai, o koncentruota ir aiški informacija, kurią skaitys tos srities ekspertai.

Kokios būtų Jūsų rekomendacijos tiems, kurie norėtų dalyvauti šioje programoje?

Pirmiausia gerai suprasti programos tikslą. EIC Pathfinder programa skirta nestandartinėms, drąsioms bei rizikingoms idėjoms, galinčioms sukelti proveržį. Vien jau programos pavadinimas „Pathfinder“ išduoda kvietimo esmę – ieškoti naujų kelių aktualių problemų sprendimui. Tokius sprendimus, manau, galima rasti tik apjungus skirtingų disciplinų mokslo ir verslo partnerius į konsorciumą, tad manome, kad konsorciumo narių patirtis skirtingose srityse yra vienas iš svarbesnių rodiklių sėkmingam projektui parengti. Taip pat labai svarbu įdirbis ir konsorciumo patirtis srityje, kurioje teikiama projektinė paraiška, kadangi ekspertai vertins ar projekto komanda yra pajėgi išspręsti sudėtingus mokslinius klausimus. Taip pat rekomenduojame neskubėti, rengiant paraišką, o šį procesą gerai susiplanuoti, pasiskirstyti rolėmis ir pasilikti bent vieną mėnesį paraiškos peržiūrai.

Pabaigai: dalyvavimas EIC Pathfinder programoje gali būti lemiamas žingsnis į ateities inovacijas, o UAB „Genomika“ yra puikus pavyzdys to, kaip drąsios idėjos ir užsidegimas bei tinkamas planavimas gali lemti sėkmę tarptautinėje mokslo-verslo inovacijų arenoje.

Daugiau apie EIC Pathfinder programą.