Tarptautinio lygmens diskusijose didžiausias dėmesys Europos skaitmeninių technologijų ateičiai

Nuo šių metų pradžios Europos Sąjungos (ES) Tarybai pirmininkaujanti Belgija ėmėsi iniciatyvos suburti politikos formuotojus, įgyvendintojus, kitus ekspertus į tarptautinę skaitmeninių technologijų konferenciją Europos iššūkių sprendimo, pasitelkiant skaitmeninius sprendimus, klausimais „Research to Reality: Digital Solutions to European Challenges“.

Konferencijos metu kelti šie klausimai:

  • kaip Europai įgyti realią naudą piliečiams ir ekonomikai teikiančią strateginę lyderystę svarbiausių skaitmeninių technologijų srityse,
  • kaip moksliniai tyrimai gali padėti įgyvendinti „Europos skaitmeninio dešimtmečio“ (angl. Europe’s Digital Decade 2030) „dvigubo perėjimo“ (angl. twin transition) tikslus,
  • su kokiais iššūkiais susiduriama, kuriant efektyviai suderintą finansavimo ir investavimo aplinką.

Europos Komisijos (EK), Tarpuniversitetinio mikroelektronikos centro „IMEC“ (Belgija), „European Innovation Council“, „Big Data Value Association“ ir kt. organizacijų bei įmonių atstovai išskyrė dviejų pagrindinių skaitmeninių technologijų finansavimo įrankių – programų „Europos horizontas“ ir „Skaitmeninė Europa – svarbą ir tikslą sukurti abipusę ir naudingą sinergiją tarp jų, taip užtikrinant, kad inovacijų procesas bus skatinamas nuo ankstyvųjų mokslinių tyrimų iki jų pagrindu sukurtų produktų, procesų komercializavimo.

Be to, konferencijos metu pristatytos naujausios EK iniciatyvos, t. y. pirmasis pasaulyje tokio pobūdžio „Artificial Intelligence Act“ bei „Chips act“, kurios, tikimasi, nubrėš naują mokslinių tyrimų, inovacijų etapą dirbtinio intelekto, lustų sektoriuose ir užtikrins Europos ekonominį suverenumą ir saugumą, leis kurti bei pritaikyti patikimas ir į žmones orientuotas technologijas, didins verslo vertės grandinių konkurencingumą globaliose rinkose.

Išties tokio pobūdžio renginiai yra ne tik puiki galimybė išgirsti naujausias ES skaitmeninių technologijų aktualijas, suprasti skatinimo ir finansavimo programų skirtumus ir panašumus, naudą, susipažinti su įvairiomis fasilituojančiomis organizacijomis, projektais, veikiančiais šioje srityje (pavyzdžiui, „Idealist ICT project“), bet ir rasti partnerių bendriems projektams.

Tuo įsitikino ir UAB Baltic Amadeus Projektų direktorius Ruslan Grumbianin: „Aktyviai domimės galimybėmis dalyvauti „Europos horizonto“ ir kitose tarptautinėse programose, tad ši konferencija buvo vienas iš žingsnių, ieškant tinkamų temų, kvietimų ir galiausiai – tarptautinių partnerių. Suprantame, kad tik aiškus veiksmų planas, nuolatinis domėjimasis, nuolatinė kontaktų paieška bei patrauklus ir įtikinantis įmonės pristatymas įvairiuose formatuose gali prisidėti prie sėkmės“. 

Dėl skaitmeninių inovacijų skatinimo programoje „Europos horizontas“ maloniai kviečiame pasikonsultuoti su Lietuvos mokslų tarybos Nacionalinių kontaktinių asmenų grupės atstovu Deividu Petrulevičiumi, tel. +370 645 89138, el. p. deividas.petrulevicius@lmt.lt. Dėl programos „Skaitmeninė Europa“ – VŠĮ „Inovacijų agentūros“ Proveržio departamento ICT Lab koordinatore Aurelija Bakutiene, tel. +370 603 89 016, el. p. a.bakutiene@inovacijuagentura.lt.