Svarbu ir aktualu: paskelbta programos „Horizontas 2020“ vertinimo ataskaita

2024 m. sausio 29 d. Europos Komisija paskelbė programos „Horizontas 2020“ vertinimo ataskaitą. Nuo 2014 iki 2020 m. programos „Horizontas 2020“ biudžetas siekė 75,6 mlrd. eurų. Pagrindinė šios programos misija buvo skatinti ekonomikos augimą, darbo vietų kūrimą, pasitelkiant mokslinius tyrimus ir inovacijas bei skiriant dėmesį skaidriam mokslui, pramoniniam vadovavimui ir visuomeninių iššūkių sprendimui.

Ataskaitoje atliktas programos „Horizontas 2020“ poveikio vertinimas iki 2023 m., taip pat įvertintas šios programos veiksmingumas, suderinamumas su kitomis iniciatyvomis, įvertinta bendra pridėtinė vertė Europos Sąjungai (ES). Vadovaujantis atliktais kiekybiniais ir kokybiniais vertinimo metodais, nustatyta, jog programa „Horizontas 2020“ sulaukė ypač didelio susidomėjimo, pritraukdama daugiau nei 1 mln. individualių paraiškų iš 177 šalių. Finansavimas suteiktas beveik 35 000 projektų, kuriuose dalyvavo 40 000 organizacijų. Taip pat papildomai 159 mlrd. eurų buvo skirta visiems aukštos kokybės pasiūlymams finansuoti.

Mokslinis poveikis

Vienas iš programos „Horizontas 2020“ tikslų buvo sustiprinti Europos mokslinės ir technologinės bazės pagrindą, investuojant į žinias, įgūdžius ir infrastruktūrą. Šios ilgalaikės investicijos yra itin svarbios, siekiant prisitaikyti prie dinamiškos mokslo ir technologijų pažangos bei besikeičiančios socialinės ir ekonominės aplinkos.

Programa „Horizontas 2020“ prisidėjo prie pažangos įvairiose mokslo ir technologijų srityse, ypač medicinoje, kvantinėje mechanikoje, chemijos inžinerijoje ir kt. Vadovaujantis rezultatais, mokslinių publikacijų skaičius cituojamas dvigubai dažniau nei pasaulinis vidurkis ir 4 proc. iš jų – daugiausiai cituojamos visame pasaulyje. Ši programa turėjo gilų poveikį žinių ir informacijos sklaidai: 82 proc. publikacijų yra laisvai ir viešai prieinamos internete, o tai rodo tvirtą įsipareigojimą laikytis atvirojo mokslo prieigos principo.

Pažymėtina, jog programa „Horizontas 2020“ padidino mokslininkų ir tyrėjų karjeros perspektyvas. Beveik 50 000 mokslininkų buvo suteikta galimybė įgyti žinių ir įgūdžių, dalyvaujant tarpsektorinio judumo programose, taip pat daugiau nei 24 000 mokslininkų ir organizacijų gavo prieigą prie mokslinių tyrimų infrastruktūrų tiek Europoje, tiek pasaulyje.

Socialinis poveikis

Programa „Horizontas 2020“ turėjo itin reikšmingą poveikį, didinant supratimą apie klimato kaitą. Vadovaujantis atlikto vertinimo duomenimis, buvo finansuota 32 proc. su klimato kaita susijusių veiksmų, taip pat finansuoti praktiniai sprendimai alternatyvių ir mažo taršos lygio degalų srityje. Programa „Horizontas 2020“ pasižymėjo išskirtiniu lankstumu, reaguojant į besiformuojančias sveikatos apsaugos krizes, pavyzdžiui, COVID-19 pandemijos atveju pagal finansavimo šaltinius moksliniams tyrimams, ši programa yra 3-ioje vietoje pasaulyje. Taip pat finansuota itin daug mokslinių tyrimų, siekiant giliau suprasti retas ligas ir skatinti su jomis susijusių gydymo priemonių plėtrą – taip prisidedant prie pažangos personalizuotoje medicinoje ir pacientų priežiūroje.

Pažymėtina, jog programa „Horizontas 2020“ finansavo mokslinius projektus, susijusius su tvaria žvejyba, aplinkos tausojimu, atsinaujinančios bei tvarios energijos naudojimu, taip pat rėmė tvarius urbanistinius mobilumo planus, siekiant gerinti miestų gyvenimo kokybę ir tvarumą.

Taip pat programa „Horizontas 2020“ reikšmingai padidino socialinių ir humanitarinių mokslų disciplinų, pavyzdžiui, sociologijos, ekonomikos, psichologijos, politologijos, istorijos, vaidmenį, skirdama daugiau nei 20 proc. biudžeto su minėtomis disciplinomis susijusiems klausimams ir veiksmams įgyvendinti.

Ekonominis poveikis

Kalbant apie ekonominį programos „Horizontas 2020“ poveikį, ji turėjo reikšmingą indėlį ne tik skatinant Europos ekonomiką ir užimtumą, bet ir efektyviai panaudojo privačius finansus, didindama įmonių produktyvumą. Prognozuojama, jog laikotarpyje nuo 2014 iki 2040 m. kasmet vidutiniškai šios programos įgyvendinimo rezultatai prisidės prie ES BVP didėjimo 15,9 mlrd. eurų.

Viršijant nominalų biudžetą, programa „Horizontas 2020“ prisidėjo prie išlaidų didinimo mokslinių tyrimų plėtrai Europoje, pritraukdama tiek viešojo, tiek privataus sektoriaus bendradarbiavimą. Didžiausias finansinis svertas pasiektas Europos partnerystėse: bendrose įmonėse privatūs partneriai prisidėjo prie išteklių daugiau nei dvigubai ar netgi trigubai padidindami ES finansavimo apimtis.

Pažymėtina, jog programa „Horizontas 2020“ itin paveikė dalyvaujančių įmonių veiklą: vidutiniškai 20 proc. jose didėjo darbuotojų skaičius, 30 proc. apyvartos bei bendrojo įmonės turto, palyginti su įmonėmis, kurios, nepaisant aukštos kokybės paraiškų, nebuvo finansuojamos. Taip pat ši programa prisidėjo prie intelektinės nuosavybės teisių plėtros: iš beveik 4 000 paraiškų trys ketvirtadaliai buvo patentai, o 12 proc. – prekės ženklai.

Atliktas vertinimas konstatuoja, jog programa „Horizontas 2020“ reikšmingai prisidėjo prie investicijų į mokslinius tyrimus ir inovacijas didinimo, rėmė įvairių ES politikos krypčių įgyvendinimą bei išliko aktuali socialiniams poreikiams. Gauti rezultatai ir išvados bus integruojamos į dabartines ir ateityje numatomas programas, didinant jų efektyvumą, aktualumą ir poveikį visoje Europoje.

NAUDINGA INFORMACIJA: