Dr. Šarūno Varnagirio vadovaujama Vandenilio energetikos asociacija aktyviai dalyvauja programos „Europos horizontas“ (EH) Švaraus vandenilio (angl. Clean Hydrogen) partnerystėje, skatinant inovacijų plėtrą bei tarptautinį bendradarbiavimą vandenilio energetikos srityje.
Kodėl „Europos horizonto“ programa?
„Programa „Europos horizontas“ orientuota į įvairaus pobūdžio projektus, kuriuose būtinas tarptautinis bendradarbiavimas, todėl yra ypatingai svarbi Vandenilio energetikos asociacijai. Ši programa suteikia galimybę dirbti su partneriais iš kitų šalių, o tai yra būtina, norint pasiekti reikšmingų rezultatų vandenilio energetikos srityje“, – privalumus vardija Vandenilio energetikos asociacijos vadovas dr. Š. Varnagiris.
Asociacijos dalyvavimo patirtis
Dr. Š. Varnagiris prisimena, kad pirmieji žingsniai žengti 2022 m., kai asociacija prisidėjo kaip partnerė prie kelių paraiškų rengimo. Viena iš šių paraiškų buvo sėkminga, ir šiuo metu asociacija yra viena iš svarbiausių partnerių didžiausiame Baltijos regione vandenilio slėnio projekte „BalticSeaH2“ (projekto trukmė 2023–2028 m.).
Reikšmingi ir kiti asociacijos mėginimai įsitraukti į EH programą: ji dalyvavo 2023 m. inicijuotame „JIVE II“ projekte (projekto trukmė 2018–2025 m.), kurio metu buvo vykdomas vandenilinio autobuso testavimas didžiuosiuose Baltijos regiono miestuose. „Šiuo projektu asociacija buvo atsakinga už veiklų koordinavimą Lietuvoje, įskaitant autobusų testavimą Kaune ir Vilniuje, mobilios vandenilinės kolonėlės atgabenimą bei didžiausios Lietuvoje vandenilio energetikos srities konferencijos organizavimą“, – pažymėjo dr. Š. Varnagiris.
Įsimintiniausias projektas dalyvaujant „Europos horizonto“ programoje
Vienas iš reikšmingiausių projektų, anot dr. Š. Varnagirio, buvo „JIVE II“ projektas. „Šis projektas išsiskyrė dėl savo ambicingo ir dinamiško pobūdžio, nes jame reikėjo per palyginti trumpą laiką inicijuoti vandenilinio autobuso testavimą Lietuvoje. Projektas buvo sudėtingas, nes reikėjo koordinuoti daugybę veiklų – nuo autobuso ir mobilios vandenilinės kolonėlės transportavimo iki derinimo su Kauno ir Vilniaus autobusų operatoriais. Šis projektas taip pat sustiprino vandenilio energetikos sektoriaus pozicijas šalyje bei regione. Tai pademonstravo, kaip efektyviai gali veikti tarptautiniai konsorciumai ir kaip svarbu yra bendradarbiauti siekiant pažangos energetikos sektoriuje“, – prisiminimais ir įžvalgomis dalijosi dr. Š. Varnagiris.
Bendradarbiavimas praturtina projektų įgyvendinimą
„BalticSeaH2“ projekte dalyvauja partneriai iš devynių skirtingų šalių, daugiau nei 40 partnerių institucijų, ir kiekvienas partneris prisideda su dar dviem specialistais. „Kiekviena šalis, prisidedanti prie „BalticSeaH2“, atneša savo unikalias žinias ir patirtį, o tai lemia turiningas ir dinamiškas diskusijas projekto viduje. Skirtingi partneriai turi įvairius lūkesčius ir nuomones, todėl kartais būtina rasti kompromisus dėl bendrų darbo specifikų. Nors tokie procesai gali būti iššūkis, jie taip pat suteikia galimybę rasti sprendimus, pasitelkiant partnerių turimas specifines žinias ir patirtį“, – mintimis dalijosi asociacijos vadovas.
Nors susirasti partnerių EH programoje dažnai yra sudėtinga, visgi, kaip teigia dr. Š. Varnagiris: „Vandenilio energetikos asociacija yra išskirtinė savo gebėjimu bendrauti ir bendradarbiauti su užsienio kolegomis. Asociacija turi reikšmingą patirtį ir gerai įsitvirtinusią tarptautinę reputaciją, dėl kurios dažnai būna kviečiama prisidėti prie konsorciumų ir bendrų projektų paraiškų rengimo. Stiprus asociacijos įvaizdis tarptautinėje aplinkoje leidžia sėkmingai kurti ir išlaikyti glaudžius ryšius su visomis Baltijos regiono šalimis.“
Asociacijos pagrindinė rolė dalyvaujant „Europos horizonto“ partnerystėje
Kaip pabrėžia dr. Š. Varnagiris, „BalticSeaH2“ projekte Vandenilio energetikos asociacija atsakinga už komunikaciją ir informacijos sklaidą, siekiant, kad projekto partneriai būtų tinkamai informuoti ir galėtų efektyviai bendradarbiauti. Pagrindinės funkcijos apima informacijos rinkimą ir perdavimą, situacijų vertinimą bei tinklų kūrimą, taip pat prisidedama prie gerosios praktikos perėmimo iš kitų šalių ir vandenilio slėnio replikacijos įrankių rinkinio kūrimo. „JIVE II“ projekte asociacija prisidėjo prie „H2 Bus Roadshow“, vykdant vandenilinio autobuso testavimą įvairiuose Baltijos regiono miestuose, taip pat Kaune bei Vilniuje. Šio projekto metu buvo atgabenta mobili vandenilinė kolonėlė, o po testavimo veiklų organizuota konferencija, skirta vandenilio energetikos sričiai.
Kuo asociacija patraukli kaip užsienio partnerė „Europos horizonto“ partnerystėje?
„Vandenilio energetikos asociacija yra vertinga tarptautinių projektų partnerė dėl kelių svarbių priežasčių. Pirma, užsienio partneriams itin svarbu turėti patikimus ir atsakingus partnerius, kurie tiksliai vykdo įsipareigojimus. Antra, Vandenilio energetikos asociacija yra žinoma dėl savo patikimumo ir nuoseklumo – mes visuomet įgyvendiname savo numatytus darbus ir uždavinius“, – pabrėžė dr. Š. Varnagiris.
„Be to, mūsų asociacija išsiskiria turėdama įvairių narių – tiek verslo, tiek mokslo atstovų. Ši įvairiapusė narių sudėtis leidžia mums inicijuoti įvairias veiklas, pasinaudoti plataus spektro žiniomis ir patirtimi, taip pat kurti ir įgyvendinti inovatyvius projektus“, – pridūrė mokslininkas.
Išmoktos pamokos dalyvaujant „Europos horizonto“ projektuose
„Asmeniškai man, kaip mokslininkui, įdomiausias etapas yra paraiškos rengimas. Šiame etape dažnai būna koordinatorius iš partnerių pusės, ir kiekviena institucija šį procesą mato skirtingai. Tai leidžia įgyti įvairių įžvalgų ir vertingų žinių apie tai, kas veikia gerai, o kas ne. Pavyzdžiui, per kiekvieną projektą galima išmokti naujų metodų, kaip efektyviau organizuoti darbą, kokios strategijos yra veiksmingiausios ir kaip geriau koordinuoti partnerių veiklas“, – sakė dr. Š. Varnagiris. Ši patirtis iš esmės patvirtina pasakymą „mokytis visą gyvenimą“, nes kiekvienas projektas suteikia naujų žinių ir įgūdžių, kurie gali būti pritaikyti kitose srityse arba būsimuose projektuose.
Iššūkiai ir patarimai rengiant „Europos horizonto” programos paraišką
Asociacijos vadovo teigimu, esminis žingsnis – aiškiai išsigryninti projekto idėją ir nustatyti partnerių roles jau pačioje paraiškos rengimo pradžioje. Tai apima ne tik idėjos formuluotę, bet ir konkretų atsakomybių paskirstymą tarp visų partnerių. „Kuo anksčiau pradėsite parengiamuosius darbus, tuo sklandžiau vyks paraiškos pateikimo procesas. Dažnai rengiant paraišką dėmesys sutelkiamas tik į idėjos pateikimą, tačiau būtina išsamiai išnagrinėti dokumentus, skirtus paraiškos vertintojams. Šie dokumentai suteikia vertingų įžvalgų apie tai, ką vertintojai tikisi matyti paraiškoje ir kokie kriterijai bus taikomi vertinant“, – sakė dr. Š. Varnagiris. Taip pat, pasak mokslininko, labai svarbu išsiaiškinti, kokių papildomų dokumentų gali prireikti, kad išvengtumėte skubėjimo, ieškant reikiamų parašų ar kitų formalių reikalavimų.
Ateities perspektyvos dalyvaujant „Europos horizonte“
Asociacijos vadovo manymu, ateityje didžiausias iššūkis bus itin didelė konkurencija, kadangi kiekvienam kvietimui dažnai skiriamas tik vienas laimėtojas. Tai reiškia, kad vien gerai parengta paraiška ir stipri idėja nebėra pakankama. Siekiant sėkmingai laimėti, būtina turėti ir stiprius partnerius, taip pat įveikti kitus projekto rengimo ir vykdymo niuansus. Nepaisant šių iššūkių, yra vilties, kad ateityje EH programoje konkurencija taps „protingesnė“, o tai galėtų suteikti daugiau galimybių įvairiems projektams. Pasak asociacijos vadovo, augantis partnerių skaičius ir tolesnis dalyvavimas šioje programoje suteiks dar daugiau galimybių ir naudos. Organizacija planuoja ir toliau aktyviai dalyvauti partnerystės veiklose, siekdama prisidėti prie vandenilio energetikos srities vystymo ir inovacijų Europoje.
Dėl konsultacijų, teikiant paraiškas mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ taisyklių taikymo ir dalyvavimo joje klausimais maloniai kviečiame kreiptis į Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinių kontaktinių asmenų grupę.
Canvos nuotr.