Neretai programa „Europos horizontas“ (EH) organizacijai asocijuojasi su aukšto lygio moksliniais tyrimais, žinomais partneriais, didele projektų konkurencija ir sunkiai pasiekiamu finansavimu. Visgi net ir sąlyginai mažos Lietuvos organizacijos geba rasti savo nišą šioje prestižinėje programoje. Vilniuje įsikūręs Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas (Saulėtekio Tech Parkas) yra puikus pavyzdys, kaip inovatyvios idėjos, atkaklus ir nuoseklus darbas gali atverti duris į tarptautinę sėkmę.
2024 m. Saulėtekio Tech Parkas įsitraukė net į keturis EH programos projektus – taip įrodydamas, kad net ir maža organizacija gali tapti svarbia žaidėja globalioje inovacijų arenoje. Keturi projektai yra išties įspūdingas skaičius vienai organizacijai, įvertinus tai, jog laimėti projektai yra iš 9 pateiktų paraiškų. Kokybiškos paraiškos gali būti Saulėtekio Tech Parko vizitinė kortelė, kadangi beveik visi projektai – 8 iš 9 peržengė minimalų vertinimo balą. Straipsnyje pateiktos Saulėtekio Tech Parko atstovų įžvalgos ir naudingi praktiniai dalyvavimo aspektai, taip pat pristatyti EH programos projektai, kuriuose šis Parkas yra partneris.
Atrasta niša ir įgyvendinamos iniciatyvos
Saulėtekio Tech Parkas – jau 21 metus skaičiuojanti inovacijų ir jauno verslo paramos organizacija, siekianti skatinti verslumą, inovacijų kūrimą, ypatingą dėmesį skiriant klimato ir skaitmeninių technologijų sričiai.
„Nuolatos koordinuojame ir dalyvaujame, įgyvendinant įvairias didelio poveikio iniciatyvas, tokias kaip „ClimateLaunchpad“, „Hack4Vilnius“, „Futurepreneurs“, „Startup World Cup“. Esame Lietuvos švariųjų technologijų klasterio, Saulėtekio slėnio skaitmeninių inovacijų centro bei Europos skaitmeninio inovacijų centro „EDIH Vilnius” koordinatoriai. 2024 m. pradėjome vykdyti startuolių inkubavimo programą „Cleantech Catalyst“, o netrukus startuosime su startuolių skatinimo Lietuvos regionuose programa „Startup_lab“, – vardija Saulėtekio Tech Parko direktorė Laima Balčiūnė.
Įgyvendinamomis iniciatyvomis Saulėtekio Tech Parkas siekia tobulinti darbo rinkoje reikalingus įgūdžius, formuoti startuoliams palankią aplinką, puoselėti tinklus ir stiprinti inovacijų ekosistemą Lietuvoje, todėl tarptautinis bendradarbiavimas tampa neatsiejama sėkmės dalimi. „2024-aisiais pradėtais „Europos horizonto“ projektais Parkas pritraukė daugiau nei 0,5 mln. eurų, bet svarbiausia – laimėję projektai įgalina keistis patirtimis, kontaktais, kurti inovatyvius sprendimus, leidžiančius efektyviau vykdyti savo misiją“, – džiaugiasi Parko vadovė.
„Drąsos sėklos“ (UASeeds) projektu remiama Ukrainos inovacijų ekosistema
Projekto tikslas – suteikti paramą Ukrainos technologijų startuoliams bei mažoms ir vidutinėms įmonėms, siekiant neutralizuoti karo padarytą žalą, paremti Ukrainos vyriausybės tikslą tapti „startuolių valstybe“ bei didinti inovatorių ir technologijų pramonės vaidmenį, skatinant ekonomikos augimą. Šių tikslų siekiama, pasitelkus visapusį paramos paslaugų paketą, kuriame derinamas pakopinis finansavimas (10–25–50 tūkst. dotacijos), prieiga prie finansavimo šaltinių (prisijungimas prie viešųjų fondų ir privačių investuotojų, mokymai apie EIC, EIT ir kitas pakopinio finansavimo galimybes ir kt.), į giliąsias technologijas orientuotos inkubavimo ir akceleravimo programos bei patekimo į rinką iniciatyvos. Europinė integracija, kuri priartina Ukrainos startuolius prie investuotojų, akceleratorių, potencialių pirkėjų, inovacijų agentūrų ir kt. – taip pat yra svarbi šio projekto dalis.
FINEX: Geriausių eksperimentavimo praktikų ir erdvių sujungimas ir skatinimas
FINEX yra Europos inovacijų ekosistemų programos lėšomis finansuojamas projektas, skirtas sustiprinti Europos švariųjų technologijų inovacijų ekosistemas. Jo tikslas – sujungti ir skatinti geriausias eksperimentavimo erdves ir praktikas. Šis projektas daugiausia dėmesio skiria atvirumui, tarptautiniam konkurencingumui, suinteresuotų šalių ir lyčių įtraukimui. Projektas siekia sukurti pasaulinio lygio eksperimentavimo erdves ir skatinti geriau suderintą Europos Sąjungos reguliavimo, mokesčių ir teisinę sistemą. Taip pat juo siekiama identifikuoti švariųjų technologijų sritis ir inovatorius, kurie, pasitelkdami eksperimentavimo erdves, galėtų diegti gilias ir didelius technologinius pokyčius skatinančias inovacijas. Tokios inovacijos galėtų padėti Europai užimti pirmaujančią poziciją klimato ir pramonės srityse.
EU.fficient: Europos fasilitatorių bendruomenės, orientuotos į bendro kūrimo mokymus, tinklų kūrimą ir praktinį mokymąsi
Šio projekto tikslas – sukurti ir išbandyti skaitmenizacijos fasilitatoriams skirtą mokymų platformą, suteikiančią prieigą prie geriausių mokymo(si) išteklių ir tinklaveikos galimybių. Platforma leis vartotojams patiems įvertinti savo mokymosi poreikius bei prisijungti prie individualizuotos mokymo programos. Įgyvendinant projektą, bus išbandytos keturios ekspertų-fasilitatorių bendruomenės, skirtos pažangiai gamybai, sveikatos technologijoms, mobilumui ir dirbtiniam intelektui.
StreamIT: Kryptingas mergaičių ir moterų įtraukimas į STEAM švietimą, inovacijas ir tyrimus
Pagrindinis projekto ST(R)E(A)M IT tikslas yra inicijuoti pokyčius, mažinančius lyčių nelygybę STEAM švietime, moksliniuose tyrimuose ir inovacijose bei prisidėti prie vienodo lyčių įtraukimo į STEAM švietimą ir karjeras Europoje. Šio tikslo siekiama, įgalinant nepakankamai atstovaujamas grupes STEAM mokslų srityse, integruojant STEAM metodus į ugdymą, išnaudojant partnerių turimas žinias ir tinklus. Taip pat siekiama skatinti karjeros kelius ir ugdyti talentus, atsižvelgiant į lyčių aspektus, suteikti STEAM švietimo tiekėjams galimybes dalintis žiniomis ir stiprinti gebėjimus šalinti su lytimi susijusias kliūtis, įskaitant lyčių stereotipus STEAM švietime.
Praktiniai patarimai ketinantiems žengti link „Europos horizonto“
„Pirmiausiai rekomenduoju dirbti, dirbti ir dirbti bei nepamiršti savo darbais pasigirti,“ – vardija Saulėtekio Tech Parko tarptautinių projektų koordinatorė E. Šalavėjienė. „Tik būdami profesionalai savo srityje būsite patrauklūs partneriai, kuriuos kiti norės kviesti į rengiamas projektų paraiškas. Be abejo, apie jus ir jūsų darbus pasaulis taip pat turi žinoti, nors aktyviai dirbantys šią dalį dažnai pamiršta. Taigi tinklaveika yra be galo svarbus įrankis norintiems įsitraukti į sėkmingas projektų paraiškas ar tokias parengti patiems. Partneriai svarbūs ir tuo, jog „Europos horizonto“ paraiškų konkursai yra konkurencingi, unikalių, gerų ir inovatyvių idėjų kiekvienam kvietimui pateikiama ne viena ir ne dvi, o tinkamai, su konsultantų pagalba ar be, parašytų paraiškų taip pat daug. Tad lemiamas sėkmės veiksnys yra partneriai, kuriems vertintojai patikės įgyvendinti idėją”, – teigia pašnekovė.
Saulėtekio Tech Parko patirtis rodo, kad EH programa nepelnytai apipinta biurokratijos mitais, tačiau stiprus pasiruošimas yra labai svarbus. „Europos horizonto“ kvietimus analizuoti ir paraišką pradėti ruošti reikėtų dar tada, kai kvietimai tik planuojami skelbti, maždaug pusmetis iki paraiškos pateikimo termino, jei į tą pusmetį nepatenka vasara. Dažnai ilgiausiai užtrunka suderinti projekto koncepciją ir surinkti partnerių komandą, nes tai lyg višta ir kiaušinis – be koncepcijos negali kviesti partnerių, bet be partnerių negali išgryninti koncepcijos su visų indėliu. Todėl neretai matome ir patys praktikuojame, jog projektai įgyvendinami su tais pačiais partneriais – žinome jų interesus, galimybes, o jau įgyvendinamų projektų metu aptariame naujas idėjas. Taigi esami projektai yra geriausias naujų projektų šaltinis“, – mintimis dalijasi Parko atstovė.
Praktika taip pat rodo, jog projektas turėtų būti suplanuotas detaliau ir išsamiau nei informacija, pateikta paraiškoje. „Dėl projekto paraiškos limitų, kiekvienai planuojamai veiklai aprašyti galite skirti 2-3 sakinius teksto, tačiau vargu ar už veiklą atsakingam partneriui pakaks tiek informacijos. Jei esate koordinatorius, turite tiksliai žinoti, kas ir kaip turi būti sukurta projekto tikslui pasiekti, o tam aptarti su visais partneriais paraiškos etape reikia laiko. Žinoma, turime ir kitokios patirties, kai į projekto paraišką įsitraukiame likus savaitei iki termino pabaigos, bet ar tai bus sėkminga patirtis – ruduo parodys“, – svarsto E. Šalavėjienė.
Paraiška, pasak Parko atstovės, turėtų būti kaip geras romanas, kurį vertintojams lengva ir įdomu skaityti. „Niekas nesitiki Agatos Kristi ar Hario Poterio siužetų, tačiau net paraiškų rengimo mokymuose kartojama, kad vertintojas maždaug ties trečiu puslapiu jau nusprendžia ar projektas įdomus ir vertas finansavimo, ar projektas yra nesusipratimas ir reikia surasti, už ką dar nubraukti balą. Būtinai duokite paraišką paskaityti kolegai, kuris jos nerašė – tai auksinis patarimas, kurį visi dalina, bet kuriam dažniausia nelieka laiko“, –dalijasi Parko atstovė.
„Ir nepaisant to, jog dirbtinis intelektas tobulėja bei rašo tekstus tobula anglų kalba, paraiškos ChatGPT neparašys, bent jau kol kas. Dirbtinio intelekto tekstai yra per daug bendriniai, o paraiškoje kiekvienas sakinys turi būti pagrįstas, turėti prasmę, nešti žinutę. Su ChatGPT galima pasitarti, paieškoti idėjų vienu ar kitu klausimu, tačiau paraiškos sėkmė vis dar išlieka žmonės – tie, kurie rašo paraiškas ir tie, kurie įgyvendina projektus“, – teigia pašnekovė.
Poveikis ir ateities perspektyvos
Saulėtekio Tech Parko dalyvavimas minėtuose projektuose ne tik prisidėjo prie jų sėkmės, bet ir suteikė jiems svarbią poziciją Europos inovacijų srityje. Parko gebėjimas efektyviai bendradarbiauti, užtikrinti finansavimą ir pasiekti paveikių rezultatų pabrėžia EH programos projektų svarbą, skatinant technologinę ir mokslinę pažangą.
Žvelgiant į ateitį, Saulėtekio Tech Parkas, pasitelkdamas savo patirtį, siekia ir toliau aktyviai dalyvauti EH programoje bei kitose tarptautinėse programose, tam, kad sukurtų terpę tolesnėms inovatyvių sprendimų paieškoms bei augimo galimybėms. Parko interesų sritys išlieka šios: parama verslui ir startuoliams, skaitmenizavimui bei švariųjų technologijų skatinimui. „Šiemet esame partneriai dviejose paraiškose: Startup Europe „WE-RISE“ bei vandenilio ekonomikos tematiką plėtojančiame projekte „BOTH2NIA“. Projektų pasirinkimą lemia tematikos, norime kryptingai ugdyti savo know-how verslo paramos, technologijų perdavimo srityse, ypatingą dėmesį skiriant švariosioms technologijoms“, – dalijasi Saulėtekio Tech Parko direktorė L. Balčiūnė.
Saulėtekio Tech Parko sėkminga dalyvavimo patirtis rodo, kad mokslo technologijų parkai randa savo nišą EH programoje ir atlieka svarbų vaidmenį, skatinant inovacijas ir technologinę pažangą. Jų pasiekimai liudija atsidavimą ir gebėjimą prisidėti prie Europos mokslinių tyrimų ir inovacijų ekosistemos kūrimo. Tolesnis jų dalyvavimas žada dar didesnę integraciją į pasaulinę mokslo ir technologijų plėtrą.
Dėl konsultacijų ir visapusiškos pagalbos, teikiant paraiškas, rengiant projektus, taip pat įvairiais mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ taisyklių taikymo ir dalyvavimo joje klausimais maloniai kviečiame kreiptis į Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinių kontaktinių asmenų grupės komandą.