Projektas „GreenIn Cities“ padės Europos miestams prisitaikyti prie klimato kaitos ir ją švelninti

2024 m. pradžioje startavo „Europos horizonto“ programos lėšomis finansuojamas projektas „GreenIn Cities“, prisidedantis prie Europos Sąjungos (ES) prisitaikymo prie klimato kaitos ir miestų misijų įgyvendinimo.

ES misijos – tai Europos Komisijos koordinuojamos pastangos, sutelkus reikiamus išteklius įgyvendinti, visų pirma, Europos žaliojo kurso prioritetą ir padėti Europai tapti ekologiškesniu, sveikesniu, įtraukesniu ir atsparesniu žemynu.

Projektą „GreenIn Cities“ įgyvendina 33 partnerių stambaus masto europinis konsorciumas, kuriame dalyvauja Kauno technologijos universitetas (KTU) ir Birštono savivaldybė. „GreenIn Cities” tikslas – kurti klimato kaitos švelninimo ir prisitaikymo prie klimato kaitos metodikas ir priemones, skirtas miestų planavimui, ypatingą dėmesį skiriant nepalankiose vietovėse įsikūrusiems miestams. Taip siekiama spręsti tris pagrindinius uždavinius: gerinti visuomenės pasirengimo lygį ir pažeidžiamų grupių informuotumą, neapsiriboti klasikiniais apželdinimo ir renatūralizavimo būdais ir pasitelkti pažangiausias technologijas, kad būtų sustiprintas bendras kūrimas ir maksimaliai padidintas miestų regeneracijos poveikis.

Pasak projekto konsorciume dalyvaujančio KTU Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro vadovo dr. Dariaus Pupeikio, tapti tokio masto europinio konsorciumo dalimi KTU padėjo turimi ryšiai, sukaupta patirtis ir įdirbis tarpdisciplinėje užstatytos aplinkos skaitmenizavimo srityje. Pagrindinės KTU funkcijos projekte yra susijusios su aplinkos skaitmeninio dvynio kūrimu, kuris perteiks miestų „žalinimo“ sprendimus juos vizualizuojant ir sukuriant komunikacijos su gyventojais funkcionalumus. Kitos KTU funkcijos projekte yra susijusios su urbanistinių ir „žalinimo“ sprendimų kūrimu, įdiegimu ir stebėsena 15 Europos miestų, kuriuose atrinktos bandomosios teritorijos.

Birštono savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjo Egidijaus Dargio nuomone, dalyvavimas „GreenIn Cities” projekto įgyvendinime atveria Birštonui galimybes semtis patirties iš didžiųjų Europos miestų, taikant žalinimo sprendimus urbanizuotoje aplinkoje. Projekto įgyvendinimo metu bus vykdomi vietos situacijos tyrimai ir teikiami tvarių sprendimų pasiūlymai Birštono miestui, siekiant sumažinti klimato kaitos poveikį aplinkai.

Vykdant projektą taip pat bus išbandytas išsamus įrankių, metodikų ir sistemų rinkinys, skirtas suteikti galimybių piliečiams dalyvauti kiekviename miesto regeneracijos etape. Pasitelkiant dalyvaujamosios analizės priemones ir piliečių mokslo strategijas, bus skatinamas piliečių įsitraukimas ir didinamas informuotumas apie klimato kaitos švelninimo, prisitaikymo ir nulinės taršos strategijas. Tikimasi, kad projekto metu sukurta dinamiška praktikų bendruomenė padės įtvirtinti ilgalaikį projekto „GreenIn Cities“ poveikį.

Straipsnio nuotraukos autorius Saulius Jankauskas