Projektas „ESIRA“ skirtas stiprinti socialines inovacijas kaimo vietovėse

Lietuvos socialinių mokslų centro Ekonomikos ir kaimo vystymo institutas 2024 m. pradžioje pradėjo įgyvendinti projektą „Socialinių inovacijų stiprinimas kaimo vietovėse“ (angl. Enhancing Social Innovation in Rural Areas, (ESIRA)) pagal programos „Europos horizontas“ šeštos veiksmų grupės „Maistas, bioekonomika, gamtos ištekliai, žemės ūkis ir aplinka“ 2023 m. kvietimą HORIZON-CL6-2023-COMMUNITIES-01-1 – Enhancing social inclusion in rural areas: focus on people in a vulnerable situation and social economy.

Projekto tikslas – prisidėti prie socialinių-ekonominių inovacijų diegimo kaimo vietovėse, skatinant tarpusavyje subalansuotus politinius sprendimus ir išbandant inovacijas, kuriant įtraukias, atsparias ir klestinčias kaimo vietoves.

ESIRA projekto komanda pirmojo susitikimo metu Burgose, Ispanijoje

Socialinių inovacijų diegimas kaimo vietovėse ypač svarbus, nes kaimo, izoliuotos ar kalnuotos vietovės sudaro beveik 80 proc. Europos Sąjungos teritorijos ir jose gyvena 57 proc. visų Europos gyventojų. Šios vietovės yra svarbios ekonominiu požiūriu, nes jose sukuriama 46 proc. visos Europos bendrosios pridėtinės vertės. Be to, didžioji dalis gamtos, kultūros paveldo ir istorijos objektų yra kaimo ar kalnuotose vietovėse. Tačiau šios vietovės susiduria su didelėmis socialinėmis problemomis. Tokios problemos kaip mažas bendrasis vidaus produktas, tenkantis vienam gyventojui, didelis nedarbas, mažas darbo užmokestis ir spartus gyventojų senėjimas yra didelė našta kaimo bendruomenių gyventojams.

ESIRA projektu siekiama rasti sprendimų, kaip sumažinti skurdo riziką ir socialinę atskirtį kaimo bendruomenėse. Taikydamas inovatyvią ekonominių veiklų įgyvendinimo praktiką, kurdamas stiprius socialinius tinklus ir stiprindamas dalyvaujamąją politiką, ESIRA projektas siekia užtikrinti įtraukų kaimo bendruomenių vystymąsi, daugiausia dėmesio skirdamas ekonominiam tvarumui ir kultūros paveldo apsaugai.

ESIRA projekto darbo plane pagrindinis dėmesys skiriamas bendruomenių vadovaujamų kaimo inovacijų erdvių stiprinimui, galinčių sujungti ir suteikti daugiau galių bendruomenėms, socialinio kapitalo ir bendruomeniškumo jausmo stiprinimui bei socialinės ekonomikos iniciatyvoms, kurios stiprina pažeidžiamoje padėtyje atsidūrusių skirtingų gyventojų grupių įtrauktį ir gyvenimo sąlygas, pradedant nuo (socialinių) paslaugų teikimo gerinimo, ekonomikos įvairinimo ir tvaraus gamtos kapitalo valdymo.

Toks projekto modelis leis pasiekti dvejopų tikslų: pirmiausia, įvertinti ir suformuluoti rekomendacijas politikos formuotojams, kaip geriau remti trečiąjį sektorių ir vietos bendruomenes, geriau suprasti pažeidžiamų gyventojų grupių ir socialinės ekonomikos poreikius bei iššūkius; antra, skatinti keitimąsi žiniomis tarp žmonių – vietos veikėjams, stiprinant jų gebėjimus ir palengvinant socialinės ekonomikos iniciatyvų mastą ir atkartojimą visose Europos kaimiškose vietovėse.

LSMC EKVI vaidmuo projekte apima darbą su pilotiniu Druskininkų regionu, suinteresuotųjų veikėjų platformos (angl. Multi-Actor Platform, MAP) įsteigimą ir darbą su ja diegiant socialines inovacijas regione. Toks veiklos modelis itin svarbus, nes atliepia platų požiūrį į regione esamas problemas ir į jų sprendimus, įtraukia platų būrį vietos lyderių, atstovaujančių nevyriausybinį sektorių, vietos bendruomenes, valdžios ir vietos verslo sektorius.

Projekto komanda iš Lietuvos pirmojo susitikimo metu Burgose, Ispanijoje

Projekto dalyviai išskiria, kad dalyvavimas ESIRA projekte atneša daug naudos pilotinio regiono dalyviams, stiprina jų gebėjimus ir įgalina socialinių inovacijų diegimą per bendradarbiavimą, dalijimąsi gerąja patirtimi ir mokymąsi vieniems iš kitų.

ESIRA konsorciumą sudaro 15 organizacijų iš 8 Europos šalių (Lietuvos, Lenkijos, Norvegijos, Prancūzijos, Ispanijos, Italijos, Vengrijos ir Serbijos), atstovaujančių universitetus, ekspertų asociacijas ir nevyriausybines organizacijas, kurios kuria akademinių žinių ir praktinių patirčių tinklą vietos lygmeniu.

Projekto parneriai iš Lietuvos: Lietuvos socialinių mokslų centro Ekonomikos ir kaimo vystymosi institutas ir Druskininkų vietos veiklos grupė.

Projekto koordinatorė Lietuvoje dr. Živilė Gedminaitė-Raudonė, Lietuvos socialinių mokslų centro Ekonomikos ir kaimo vystymosi institutas.

Daugiau apie ESIRA projektą galima sužinoti projekto svetainėje.

Pirmasis susitikimas Druskininkuose su suinteresuotųjų veikėjų platformos dalyviais iš Lietuvos 2024 m. kovo 20 d.

Dėl konsultacijų, teikiant paraiškas mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ taisyklių taikymo ir dalyvavimo joje klausimais maloniai kviečiame kreiptis į Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinių kontaktinių asmenų grupės komandą.