Projektas „BILASURF“ – inovatyvus, efektyvus ir tvarus pramoninių paviršių funkcionalizavimas lazeriu

„Europos horizonto“ (EH) programos 4 veiksmų grupės tematinė technologinė aprėptis yra plati ir apimanti pažangias medžiagas, dirbtinį intelektą ir robotiką, naujos kartos internetą, itin našų skaičiavimą ir didžiuosius duomenis, kosmosą, skaitmenizavimą, žiedinę pramonę ir kt.

Europos Komisija siekia tiek skatinti inovacijas paminėtose srityse, tiek užtikrinti kuo didesnį tarpdiscipliniškumą bei sinergiją tarp jų į finansuojamus ir bendrai įgyvendinamus projektus įtraukiant įvairaus veiklos profilio įmones, mokslo institucijas, viešojo sektoriaus organizacijas, ekspertus.

Vienas iš tokių universalių EH projektų yra „BILASURF“, kuris apjungia gamybos, lazerių, naujų medžiagų, biotechnologijų ir kt. ekspertus iš Vokietijos, Ispanijos, Austrijos, Prancūzijos ir Lietuvos.

Funkcionalizavimas atlieka svarbų vaidmenį gamyboje, kai apdorojimas taikomas, siekiant pakeisti medžiagų paviršių, taip suteikiant jam įvairių naujų savybių, galimybių ir funkcijų. Deja, šis procesas kelia papildomų iššūkių, kai jis atliekamas su sudėtingomis 3D (trijų dimensijų) formomis ir didelės apimties pramoninėmis dalimis. Įprastiniai paviršiaus apdorojimo metodai, kuriuose naudojamos cheminės reakcijos ir visiškas paviršiaus padengimas, sukelia itin didelį poveikį aplinkai.

Siekiant išspręsti paminėtas problemas, „BILASURF“ projekto konsorciumas kuria efektyvesnį ir tvaresnį sudėtingų 3D paviršių didelio greičio lazerinio funkcionalizavimo procesą, sekant gamtoje stebimais biologiniais pavyzdžiais, kad būtų sumažinta trintis ir pagerintas pramoninių detalių poveikis aplinkai, užtikrinant didelį našumą ir naudojant linijinės stebėsenos galimybes. Šis sprendimas suteiks Europos pramonei pagrindinę priemonę, leidžiančią naudoti efektyvesnį ir ekologiškesnį gamybos procesą. Projektas apims inovacijas įvairiose srityse: biologiškai įkvėptų funkcinių paviršių projektavimas ir modeliavimas, tikslūs lazeriniai įrankiai, gamybos integracija, linijinė stebėsena ir naujos gamybos gairės.

Projektas, kuris bus įgyvendinamas iki 2025 m. pabaigos, ne tik sukurs proveržio inovaciją gamybos sektoriuje, tačiau ir ženkliai sumažins įvairių paviršių apdorojimo poveikį aplinkai, energijos suvartojimą ir prisidės prie kitų „Europos žaliojo kurso“ (angl. European Green Deal) tikslų įgyvendinimo.

UAB „Altechna R&D” (Workshop of Photonics) ekspertai projektuoja ir kuria padėties nustatymo modulį, skirtą manipuliuoti sudėtingų formų dalimis bei integruoja jau sukurtus modulius. Pirmieji projektiniai metai buvo skirti planavimui, tiekimo grandinės sudarymui, komponentų užsakymams. Šiuo metu yra paruoštas robotas, kuris parengtas pozicionavimo funkcijai atlikti, o, gavus kitų partnerių atliktų veiklų rezultatų dalį, bus vykdomas ir integravimo procesas.

Anot UAB „Altechna R&D” (Workshop of Photonics) atstovų, dalyvavimas EH programos projektuose atneša įvairiapusę naudą: plečiama technologinė bazė ir kompetencijos, užsimezga naujos partnerystės, įmonė tampa labiau matoma ir atpažįstama. Sėkmingai įgyvendinti projektai kuria įmonei pridėtinę vertę, reprezentuoja ją, kaip aktyvią, inovatyvią ir patikimą rinkos dalyvę. Ne mažiau svarbus dalykas yra ir gaunamas projekto finansavimas, kurį suteikia Europos Sąjunga. Tai leidžia drąsiai ieškoti sprendimų, užtikrinančių įmonės technologinę strategiją.

Prisijungti prie projekto UAB „Altechna R&D” (Workshop of Photonics) padėjo sklandūs santykiai su klientu, kuris tapo konsorciumo lyderiu ir jau žinojo įmonės gamybinius pajėgumus, kompetencijas. UAB „Altechna R&D“ (Workshop of Photonics) pavyzdys patvirtina, kad gera patirtis su klientais tampa daugiau nei vienu finansiniu užsakymu, o profesionaliai ir kokybiškai teikiamos paslaugos yra vertinamos ir sulaukia paklausos tiek komercinėje, tiek projektinėje veikloje.

Dėl konsultacijų ir visapusiškos pagalbos, teikiant paraiškas, rengiant projektus, taip pat įvairiais mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ taisyklių taikymo ir dalyvavimo joje klausimais maloniai kviečiame kreiptis į Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinių kontaktinių asmenų grupės komandą.