Prieš kiek daugiau nei metus pradėtas įgyvendinti programos „Europos horizontas“ projektas „Parama Europos pakrančių regionų perėjimui prie tvarios mėlynosios bioekonomikos (angl. „Supporting European Coastal Regions in Their Transition to a Sustainable Blue Bioeconomy“), kuriame dalyvauja du partneriai iš Lietuvos – Klaipėdos universitetas (KU) ir asociacija „Klaipėdos regionas“.
Projekto pagrindinis tikslas – remti ir didinti Europos pakrančių regionų, verslo ir piliečių (įskaitant mažas pajamas gaunančių gyventojų) galimybes dalyvauti tvaraus mėlynosios bioekonomikos verslo kūrime ir vystyme bei, gerinant mėlynosios bioekonomikos klasterių paslaugas, prisidėti prie regioninės plėtros ir Europos žaliojo kurso įgyvendinimo.
Pagrindinis projekto partneris – „Submariner Network for Blue Growth EWIV“ (Vokietija), projekto įgyvendinime taip pat dalyvauja partneriai iš Prancūzijos, Estijos, Belgijos, Islandijos, Portugalijos, Švedijos, Norvegijos ir Jungtinės Karalystės – iš viso 13 institucijų, įsitraukusių į startuolių vystymą bei padedančių įmonėms ir politikos formuotojams priimti geriausius sprendimus dėl inovacijų diegimo savo regionuose.
Numatyta, kad projekto metu bus:
- identifikuotos integruotos ir žiedinės mėlynosios bioekonomikos vertės grandinės, kaip pavyzdys ir įkvėpimas Europos pakrančių bendruomenėms,
- sukurti įrankiai, padėsiantys įmonėms integruoti ekosistemų paslaugas į naujus, ekologija grindžiamus, verslo modelius bei paskatintas tarpsektorinis bendradarbiavimas, kuriant vertės grandines,
- suinteresuotiems regioniniams partneriams suteikta prieiga prie būtinų technologijų, kad jie galėtų pereiti prie mėlynųjų bio-grįstų sprendimų visoje vertės grandinėje: biomasės gamyba – perdirbimas – produktų gamyba – pardavimas,
- paskatinta ir paspartinta mėlynosios tvarios bioekonomikos plėtra, sudarant sąlygas dalyvaujančių regionų startuoliams ir MVĮ įgyvendinti savo tvaraus, aplinkai nekenksmingo verslo idėjų projektus,
- identifikuoti mėlynosios bioekonomikos veiksmus ir sustiprinti jų aktualumą atitinkamu politiniu ir/ar socialiniu lygiu bei parengti jų stebėjimo ir vertinimo planą, pagrįstą SMART tikslais.
Klaipėdos regiono specializacijos strategijoje numatyta, kad regionas siekia „iki 2030 m. tapti lyderiaujančiu bioekonomikos regionu nacionaliniu ir Baltijos jūros makroregiono lygmeniu“. Tad šio projekto įgyvendinimas yra puiki galimybė įvertinti kliūtis ir galimybes, formuojant regioninę mėlynosios bioekonomikos plėtros politiką, perimti kitų šalių gerąją praktiką, paskatinti mažas įmones patekti į mėlynosios bioekonomikos sektorių.
Bendra projekto vertė – 2 329 487,50 EUR. Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2022 m. rugpjūčio 1 d. – 2025 m. liepos 31 d.
Už pasidalinimą dėkojame Zitai Gasiūnaitei, Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto direktorei.