2024-ieji buvo svarbūs lyčių lygybei Europos Sąjungoje (ES). Gegužės mėn. priimta pirmoji ES direktyva dėl kovos su smurtu prieš moteris ir smurtu artimoje aplinkoje bei dvi direktyvos, stiprinančios lygybės institucijų vaidmenį. Pirmoji direktyva, be kita ko, įvedė ES lygmens kelių nusikaltimų, ypač susijusių su kibernetiniu smurtu, apibrėžimus. Ši direktyva įgyvendina, sustiprina ir papildo Stambulo konvencijos ratifikavimą, kurį ES įvykdė 2023 m.
Tai ypač reikalinga: visos ES mastu atlikta apklausa apie smurtą dėl lyties, kurią atliko „Eurostat“, ES pagrindinių teisių agentūra ir Europos lyčių lygybės institutas, ir kuri buvo paskelbta 2024 m. lapkritį, rodo, kad smurtas prieš moteris tebėra paplitęs reiškinys: viena iš trijų moterų yra patyrusi fizinį (įskaitant grasinimus) arba seksualinį smurtą suaugus, viena iš šešių patyrė seksualinį smurtą, įskaitant prievartą, o viena iš penkių yra patyrusi smurtą artimoje aplinkoje – tai yra fizinį ar seksualinį smurtą iš partnerio, giminaičio ar kito namų ūkio nario.
Eurobarometras apie lyčių stereotipus buvo atliktas kartu su greituoju „Flash Eurobarometru“, kuris konkrečiai analizavo lyčių stereotipus smurto prieš moteris kontekste. Nors kai kuriose srityse (pavyzdžiui, apie viso etato dirbančių motinų įtaką šeimos gyvenimui bei vyrų ir moterų vaidmenis) matomas šioks toks pagerėjimas, to negalima pasakyti apie visas sritis (pvz., dėl tariamo natūralaus moterų tinkamumo buities darbams).
Rezultatai taip pat atskleidžia didėjantį požiūrių susiskaldymą tarp jaunų moterų ir jaunų vyrų – pastarieji dažniau linkę pritarti stereotipiniams požiūriams.
Eurobarometro apie lyčių stereotipus duomenys rodo, kad ES gyventojai sutinka, jog lyčių lygybė yra naudinga visuomenei. Trys ketvirtadaliai respondentų mano, kad vyrai taip pat turėtų naudos iš lygybės tarp moterų ir vyrų. Visgi vis dar gausu sutikimo su stereotipiniais teiginiais – maždaug ketvirtadalis apklaustųjų mano, kad moterys, viešai reiškiančios stiprias nuomones, yra nepatrauklios.
Taip pat pastebimos ir kitos teigiamos tendencijos. Pagal 2024 m. Lyčių lygybės indeksą, kurį sudarė Europos lyčių lygybės institutas, ES lyčių lygybės balas siekia 71 iš 100, tai yra 7,9 punkto pagerėjimas nuo 2010 m. Pastaraisiais metais matomas nuosaikus, bet teigiamas progresas siekiant „Lygybės Sąjungos“. Dabartiniu tempu visiškai lyčių lygybei pasiekti prireiktų maždaug 60 metų.
Atsižvelgiant į šią situaciją, 2025 m. ataskaita apie lyčių lygybę ES apžvelgia pagrindines iniciatyvas, vykdytas nuo 2024 m. kovo iki 2025 m. vasario, siekiant pažangos pagrindinėse Lyčių lygybės strategijos srityse:
- smurto dėl lyties panaikinimas ir kovos su stereotipais stiprinimas;
- lygių galimybių užtikrinimas darbo rinkoje ir ekonomikoje;
- moterų lyderystė ir dalyvavimas visuomenės gyvenime;
- lyčių aspekto integravimas į visas politikos sritis ir tinkamas finansavimas;
- lyčių lygybės ir moterų įgalinimo skatinimas visame pasaulyje.
Šioje ataskaitoje akcentuojami pagrindiniai ES institucijų ir valstybių narių veiksmai ir pasiekimai lyčių lygybės srityje per pastaruosius metus. Taip pat pateikiami įkvepiantys nacionalinių iniciatyvų ir ES finansuojamų lyčių lygybei skirtų projektų pavyzdžiai.
Tai jau penktoji ataskaita, apžvelgianti 2020–2025 m. ES lyčių lygybės strategijos įgyvendinimą. Joje daugiausia dėmesio skiriama paskutiniams pirmosios Komisijos, vadovaujamos pirmininkės Ursulos von der Leyen, metams, tačiau taip pat aptariami ir pirmieji jos antrosios kadencijos mėnesiai, prasidėję 2024 m. gruodžio 1 d., kai buvo suformuotas naujas Komisijos narių kolegiumas, kuriame yra ir Lygybės komisarė Hadja Lahbib.
2025 m. kovo 5 d. Europos Komisija patvirtino Moterų teisių gairių planą, suteikiantį pagrindą svarbiausiems lyčių lygybės principams ateinantiems metams. Jis padės formuoti naują lyčių lygybės strategiją ir taps kompasu tolesniam lygybės skatinimui ES. Ateityje padaryta pažanga bus atspindėta naujuose Lyčių lygybės ataskaitos leidimuose.
Su visa 2025 m. ES lyčių lygybės ataskaita galima susipažinti šioje nuorodoje.
Pexels.com nuotr.