Paskelbta Europos mokslo tarybos 2026 m. darbo programa: kokie svarbiausi pokyčiai?

2025 m. liepos 8 d. paskelbta Europos mokslo tarybos (angl. European Research Council, ERC) 2026 metų darbo programa. Joje pateikiama svarbi informacija apie būsimus ERC kvietimus ir jų grafikus, finansavimo galimybes, paraiškų struktūros, vertinimo ir tinkamumo kriterijų (angl. eligibility criteria) taisykles, taikomas ERC konkursams 2026 metais.

Naujoji darbo programa atneša keletą svarbių pokyčių, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį rengiant ir teikiant paraiškas.

Paraiškos struktūra

Bendroji ERC kvietimų paraiškos struktūra išlieka tokia pati, tačiau keičiasi turinio reikalavimai B1 daliai ir B2 dalies apimtims:

  • I dalyje (B1 – išplėstinė santrauka, bendrinė dalis) turi būti aprašyta bendra tyrimo idėja, esamų ir naujausių tyrimų kontekstas, pagrindžiamas siūlomo mokslinio tyrimo originalumas, novatoriškumas ir ambicingumas, kaip projektas prisidės prie srities pažangos, pateikiami keliami moksliniai klausimai, į kuriuos siekiama atsakyti, taip pat projekto tikslai bei bendra tyrimų strategija. Ši dalis turi būti ne ilgesnė kaip penki puslapiai.

Svarbu: nuo 2026 m. B1 dalyje nebereikia teikti informacijos apie tyrimo įgyvendinamumą (angl. feasibility) – vietoje to turi būti pateikta įtikinama bendra tyrimų strategija. Įgyvendinamumas bus vertinamas tik antrajame vertinimo etape.

  • II dalyje (B2– techninė dalis) turi būti pateikta išsami informacija apie mokslinio tyrimo įgyvendinimą: metodologija, darbo planas, rizikų vertinimas ir jų mažinimo priemonės, prašomo biudžeto ir išteklių pagrindimas bei kita svarbi informacija, kuri nebuvo pateikta B1 dalyje.
    • Šios dalies ilgis:
      • 7 puslapiai – pradedančiųjų (ang. Starting Grant) ir įsitvirtinusiųjų (angl. Consolidator Grants), pažengusiųjų (angl. Advanced Grant) kvietimams;
      • 10 puslapių – sinergijų (angl. Synergy Grant) kvietimui.
    • Į šį puslapių limitą neįeina biudžeto ir išteklių pagrindimas.

Sinergijų kvietimo paraiškose taip pat turi būti aprašyta, kaip bendradarbiavimas tarp konsorciumo narių padės įgyvendinti projektą.

Vertinimo procesas

  • Vertinimo 1-ajame etape bus analizuojama paraiškos B1 dalis, taip pat pareiškėjo gyvenimo aprašymas (CV) ir pasiekimų apžvalga (Track Record).
  • Vertinimo 2-ajame etape bus vertinamos abi paraiškos dalys (B1, B2), CV ir pasiekimų apžvalga, išteklių pagrindimas bei laiko paskirstymas projektui.

Pirmiausia bus vertinamas projekto idėjos ambicingumas ir potencialas prisidėti prie žinių pažangos – vadovaujantis tik B1 dalimi. Tik tie pareiškėjai, kurie 1-ajame etape pateiks įtikinamą pasiūlymą, bus kviečiami į 2-ąjį vertinimo etapą (limitas – 44 paraiškos kiekvienoje panelėje). 2-ajame etape bus vertinama: pasiūlymo įgyvendinimo realumas (tinkamumas) bei resursų paskirstymas.

Pareiškėjai, kurių pagrindinė darbo vieta yra už Europos ribų, galės prašyti iki 2 mln. eurų papildomo finansavimo, skirto persikėlimui. Nuo 2026 m. šios papildomos lėšos taip pat galės būti naudojamos ir personalo išlaidoms padengti. Kaip ir anksčiau, pareiškėjai turi aiškiai nurodyti ir pagrįsti, kodėl jiems reikalingas papildomas finansavimas. Sprendimą dėl papildomo finansavimo skyrimo priima vertinimo komisija.

Tinkamumas „Starting“ ir „Consolidator“ dotacijoms

2026 m. darbo programoje taip pat pristatyti nauji pagrindai, leidžiantys pratęsti teisę teikti paraiškas pradedančiųjų ir įsitvirtinusiųjų dotacijoms gauti. Prie jau galiojančių priežasčių papildomai įtraukti: smurto dėl lyties ar kitų smurtinių veiksmų atvejai bei išplėstas tėvystės atostogų apibrėžimas.

Pakartotinio teikimo apribojimai

Pareiškėjai, kurie 2025 m. sinergijų kvietimo 1-ajame etape gavo įvertinimą „B“, negali teikti paraiškų 2026 m. sinergijų kvietimui.

Tie, kurie jau turi vykdomą ERC projektą ir planuoja teikti naują paraišką 2026 m., gali dalyvauti tik tuo atveju, jeigu dabartinis projektas pasibaigs ne vėliau kaip per dvejus metus nuo 2026 m. kvietimo termino pabaigos. Išimtiniais atvejais, jei esama dotacija bus pratęsta jau po kvietimo termino – tai neturės įtakos naujos paraiškos tinkamumui.

Su ERC 2026 m. darbo programa galite susipažinti paspaudę šią nuorodą.

Linkime sėkmės Lietuvos pareiškėjams rengiant ir teikiant paraiškas!

Daugiau informacijos

Gabrielė Čepeliauskaitė
Europos mokslo tarybos NCP
Tel. +370 604 76 180
El. p. 
gabriele.cepeliauskaite@lmt.lt