Naujas etapas inovacijų raidoje: Baltijos regione surengta pirmoji tarptautinė „gyvųjų laboratorijų“ konferencija

Gegužės 27 d. sėkmingai įvyko tarptautinė mokslinė konferencija „Gyvosios laboratorijos: atviros inovacijų ekosistemos bendrakūrai ir poveikiui“.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės sveikatos fakultete, Kaune, vykusį renginį organizavo LLLNet – Nacionalinis gyvųjų laboratorijų tinklas, bendradarbiaujant su Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinių kontaktinių asmenų (NCP) grupe, LSMU Visuomenės sveikatos fakultetu bei Lietuvos socialinių mokslų centro Ekonomikos ir kaimo vystymo institutu.

Konferencijos metu plačiai nagrinėta gyvosios laboratorijos metodologija, kaip transformuojanti platforma tarpdisciplininiam bendradarbiavimui, efektyviam visuomenės įtraukimui ir mokslo praktiniam poveikiui stiprinti. Pranešimuose aptartos temos apėmė skirtingas sritis, tarp jų viešosios sveikatos inovacijas, socialinį tvarumą, gamtos išteklių išsaugojimą ir tvarų ūkininkavimą, švietimo transformaciją ir dalyvaujamąjį valdymą.

Konferencija tapo ne tik žinių ir praktikos mainų platforma, bet ir paskata naujoms partnerystėms bei bendrai tyrimų ir inovacijų darbotvarkei formuoti. Ji aiškiai parodė, kokį svarbų vaidmenį gyvosios laboratorijos gali atlikti jungiantiems mokslą, politiką, verslą ir visuomenę, kuriant įtraukesnę, atsparesnę ir bendrakūros principais grįstą ateitį.

Dalyviai turėjo galimybę susipažinti su gyvųjų laboratorijų finansavimo galimybėmis programos „Europos horizontas“ 6-oje veiksmų grupėje Maistas, bioekonomika, gamtos ištekliai, žemės ūkis ir aplinka bei ES misijoje Sveikas dirvožemis. Programoje, skirtoje spręsti pasaulinius iššūkius, dėmesys nuosekliai skiriamas pagerinti kaimo ar miestų bendruomenių gyvenimą, vystyti tvarias ekonomines veiklas. Gyvųjų laboratorijų ir kitų bendrakūros metodų taikymas yra vis plačiau minimas kvietimuose teikti paraiškas ir gali tapti reikiamu postūmiu norintiems pasiekti platesnį mokslinės veiklos poveikį.

Konferencijoje taip pat vyko oficiali LLLNet tinklo inauguracija, kurios metu buvo pristatyti tiek steigėjai, tiek naujai prisijungę nariai.

Vienas iš reikšmingiausių konferencijos rezultatų – išleistas Konferencijos leidinys su pirmąja tokio pobūdžio kolekcija „Lietuvos gyvosios laboratorijos 2025“, pristatanti šiuo metu veikiančias ir kuriamas laboratorijas sveikatos, švietimo, ekologijos, bendruomenių vystymo ir kitose srityse. Konferencijos leidinys bei kolekcija netrukus bus pasiekiami internete LLLNet ir partnerių institucijų svetainėse.

Ši pirmoji tokio pobūdžio konferencija regione subūrė 55 dalyvius gyvai iš mokslo, valdžios, verslo ir nevyriausybinio sektoriaus bei 32 dalyvius nuotoliniu būdu21 šalies ir 3 žemynų (Šiaurės Amerika, JAV, Eurazija). Renginys tapo svarbiu etapu vystant atviras inovacijų ekosistemas, grindžiamas gyvųjų laboratorijų principu tiek Lietuvoje, tiek tarptautiniu lygmeniu.

LLLNet planuoja vystyti įvairaus pobūdžio veiklas, skirtas tinklaveikai ir mokymuisi dirbant gyvųjų laboratorijų metodu. Tinklo naujienas galima sekti socialiniame tinkle.

Už nuotraukas dėkojame organizatoriams LLLNet – Nacionaliniam gyvųjų laboratorijų tinklui.

Informaciją apie veiksmų grupę „Maistas, bioekonomika, gamtos ištekliai, žemės ūkis ir aplinka“ teikia Lina Liepytė, tel. +370 675 69 697, el. p. lina.liepyte@lmt.lt ir Jolanta Revaitienė, tel. +370 675 69 663, el. p. jolanta.revaitiene@lmt.lt. ES misijos „Sveikas dirvožemis“ NCP Irena Kuzminskienė, tel. +370 608 90 664, el. p. irena.kuzminskiene@lmt.lt.