Mokslo žinių sklaidai didinti: atviros JRC laboratorijos penkiose Europos valstybėse

Siekiant stiprinti mokslinę kompetenciją ir didinti mokslinių tyrimų vertę, Jungtinis tyrimų centras (angl. Joint Research Centre, (JRC)) nuo 2017 m. įgyvendina Atvirosios prieigos prie mokslinių tyrimų infrastruktūrų programą (angl. Open Access to JRC Research Infrastructures). Pagal šią programą mokslininkams ir tyrėjams suteikiama galimybė naudotis laboratorijose esančia įranga ir atlikti eksperimentinius tyrimus šiose srityse: branduolinė sauga ir saugumas, chemija, gamtos ir gyvybės mokslai, informacija ir ryšiai bei ateities prognozavimas ir įžvalgos.

JRC laboratorijos specializuojasi branduolinėje ir nebranduolinėje veikloje. Nebranduoliniais įrenginiais gali naudotis mokslininkai ir tyrėjai iš Europos Sąjungos (ES) valstybių narių ir programos „Europos horizontas“ asocijuotų šalių. Branduolinius tyrimus gali atlikti mokslininkai iš ES valstybių narių ir EURATOM programos asocijuotų šalių. Laboratorijos išsidėsčiusios 5 Europos valstybėse: Ispanijoje (Sevilija), Italijoje (Ispra), Belgijoje (Gelis), Vokietijoje (Karlsrūhė) ir Olandijoje (Petenas). Šiuo metu naudotojams atviri 39 (iš 56) moksliniams tyrimams ir eksperimentams skirti įrenginiai.

Dar birželio 19-20 d. vykusioje konferencijoje Briuselyje apie šios programos įgyvendinimo rezultatus nuo 2017 m. buvo pabrėžta ypatinga jos vertė naudotojams. Atviroji prieiga – puiki galimybė suvienyti atliekamus mokslinius tyrimus ir infrastruktūrą. Dėka šios programos optimaliai panaudojami dideli ir unikalūs įrenginiai, skatinama mokslo žinių plėtra, mokslinių tyrimų integracija bei mainai tarp valstybių. Be to, atvira prieiga yra svarbi mokymo ir švietimo priemonė, leidžianti patenkinti dabartinius ir naujus branduolinio mokslo ir technologijų srities poreikius. Todėl nuolat ieškoma būdų, kaip išplėsti šios programos taikymo sritį, kad moksliniai tyrimai galėtų būti vykdomi vis platesniu mastu. Konferencijoje mokslininkai iš Vokietijos, Olandijos, Belgijos, Švedijos, Čekijos ir Danijos pristatė projektus, kuriuos vykdydami, jie turėjo galimybę atlikti mokslinius eksperimentus JRC laboratorijose – taip sustiprindami įgyvendinamų projektų pridėtinę vertę.

Kviečiame sekti informaciją apie JRC kvietimus naudotis mokslinių tyrimų infrastruktūromis. Tai galite padaryti užsiprenumeravus naujienlaiškį JRC interneto svetainėje, taip pat informaciją teikia Nacionalinių kontaktinių asmenų grupės atstovė Ieva Stanišauskaitė, tel. +370 675 69 664, el. p. ieva.stanisauskaite@lmt.lt.