Lietuvos verslo atstovai aktyviai naudojasi „Europos horizonto“ programos finansavimo galimybėmis klimato, energetikos ir judumo inovacijų srityse

„Europos horizonto“ (EH) programa yra svarbi Europos Sąjungos (ES) iniciatyva, kuria siekiama skatinti inovacijas, mokslinius tyrimus ir plėtrą įvairiuose sektoriuose. EH programoje 5 veiksmų grupė „Klimatas, energetika ir judumas“ atlieka itin svarbų vaidmenį, plėtojant tvarias technologijas ir sprendimus, padedančius spręsti aktualias pasaulines problemas. Lietuvos verslo organizacijos aktyviai dalyvauja EH programoje ir jau užsitikrino nemažą finansavimą savo inovaciniams sumanymams remti.

„Europos horizonto“ programos 5 veiksmų grupė „Klimatas, energetika ir judumas“

EH programa – didžiausia bendroji ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programa, pakeitusi „Horizontas 2020“ programą. Pagrindinis EH programos tikslas – skatinti mokslinę kompetenciją, diegti inovacijas ir spręsti visuomenės uždavinius, vykdant bendrus mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros projektus, kuriems skiriamas beveik 100 mlrd. eurų biudžetas viso EH programos įgyvendinimo laikotarpiu, t. y. nuo 2021-2027 m. „Europos horizonto“ programos 5 veiksmų grupės „Klimatas, energetika ir judumas“ vienas iš pagrindinių tikslų – skatinti mokslinius tyrimus ir inovacijas tvariam vystymuisi svarbiose srityse. Ši veiksmų grupė, arba klasteris, remia projektus, kuriais siekiama mažinti anglies dioksido išmetimą, didinti energijos vartojimo efektyvumą ir keisti transporto sistemas. Minėtos iniciatyvos yra labai svarbios, siekiant ambicingų ES klimato kaitos tikslų ir pereinant prie tvaresnės ateities.

Lietuvos verslo organizacijos EH programoje

Lietuvos verslo įmonės aktyviai įsitraukė į 5-osios veiksmų grupės veiklą – taip parodydamos savo įsipareigojimą spręsti klimato kaitos problemas ir skatinti inovacijas energetikos ir judumo sektoriuose. Iš viso Lietuvos organizacijos nuo programos pradžios, t. y. nuo 2021 metų iki dabar, gavo 12,76 mln. eurų finansavimą, kurio didelė dalis net 51,1% skirta privatiems pelno siekiantiems subjektams.

Štai keletas svarbių Lietuvos pelno siekiančiųjų organizacijų, gavusių finansavimą:

  • UAB „VALOE CELLS“ – 1 564 500 EUR. Įmonė specializuojasi pažangiausių saulės energijos technologinių sprendimų srityje, prisidėdama prie švarių ir tvarių energijos šaltinių kūrimo.
  • ALTECHNA R&D UAB – 1 489 250 EUR. Įmonė vykdo mokslinių tyrimų ir plėtros veiklą, kuria siekiama tobulinti inovacinius sprendimus energetikos ir mobilumo sektoriuose.
  • AKCINE BENDROVE ORO NAVIGACIJA – 1 211 127,76 EUR. Atlieka itin svarbų vaidmenį, tobulinant oro navigacijos sistemas, skatinant saugesnes ir efektyvesnes oro keliones.
  • STORMGEO UAB – 306 250 EUR.  Įmonė daugiausia dėmesio skiria orų žvalgybai ir jūriniams sprendimams, prisidėdama prie tvarios transporto praktikos plėtros.
  • UAB SOLI TEK R&D – 271 812,5 EUR. Įmonė specializuojasi fotovoltinių sprendimų srityje, tobulindama atsinaujinančios energijos technologijas.
  • UAB NORMALIS TECH – 267 750 EUR. UAB „NORMALIS TECH“ užsiima mokslinių tyrimų veikla, siekiant didinti energetikos sistemų efektyvumą.
  • UAB „SMART CONTINENT LT“ – 256 250 EUR. Organizacija prisideda prie išmaniųjų miestų sprendimų, įskaitant mobilumo ir energijos vartojimo efektyvumo projektus.
  • UAB MODERNIOS E-TECHNOLOGIJOS – 208 250 EUR. Organizacija daugiausia dėmesio skiria novatoriškoms technologijoms, skirtoms tvariam transportui ir energijos valdymui.
  • KROVINIŲ ŽENKLAS, UAB – 168 875. „EURCARGO SIGN, UAB“ aktyviai dalyvauja logistikos ir transporto sprendimų, akcentuojančių tvarumą, srityje.
  • TREVIO UAB – 168 875 EUR. Organizacija užsiima švarios energijos ir judumo sprendimų kūrimu.

Dalyvaudamos EH programoje, šios Lietuvos organizacijos įrodė savo gebėjimus diegti inovacijas ir prisidėti prie ES tvarumo tikslų įgyvendinimo.

Lietuvos dalyvavimas EH programos 5 veiksmų grupėje „Klimatas, energetika ir judumas“ rodo Lietuvos įsipareigojimą spręsti pasaulinius iššūkius, tokius kaip klimato kaita, ir plėtoti tvariąsias technologijas. Kadangi Lietuvos įmonėms skiriamas didelis finansavimas, šalis yra pasirengusi atlikti svarbų vaidmenį, formuojant švarios energijos, efektyvaus transporto ir tvaraus judumo ateitį Europoje ir už jos ribų. Šios iniciatyvos ne tik naudingos Lietuvos įmonėms, bet ir prisideda prie platesnių tikslų – kurti ekologiškesnę ir tvaresnę ateitį visiems.

Dėl konsultacijų ir visapusiškos pagalbos, teikiant paraiškas, rengiant projektus, taip pat įvairiais mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ taisyklių taikymo ir dalyvavimo joje klausimais maloniai kviečiame kreiptis į Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinių kontaktinių asmenų grupės komandą.

Šaltinis.