Delta Biosciences – Lietuviška gyvybės mokslų įmonė, kurianti medicinos sprendimus kosmosui – kartu su Europos kosmoso agentūra (EKA) kitąmet pradės misiją Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS), siekdama patvirtinti nuo radiacijos apsaugančių vaistų ir pagalbinių junginių (angl. excipients) efektyvumą su tikslu prailginti vaistų galiojimo laiką.
Ši ilgalaikė misija prasidės 2026 m. pradžioje ir truks beveik trejus metus – būtent tiek, kiek truks pirmosios žmonijos kelionės į Marsą. Misijos metu bus renkami duomenys apie tai, kaip kosminė radiacija veikia Delta Biosciences sukurtų, bei mokslinių ir komercinių partnerių nominuotų, molekulių stabilumą. Šios antiradiacinės molekulės galėtų apsaugoti astronautus ir gyvybiškai svarbius krovinius ilgų kosminių kelionių metu. Tai reikšmingas pasiekimas tiek sparčiai augančiai Lietuvos kosmoso pramonei, tiek visam Vidurio ir Rytų Europos (angl. CEE) regionui bei globaliai kosmoso medicinos sričiai – tai bus pirmoji tokio pobūdžio komercinė gyvybės mokslų misija.
„Ši misija įtvirtina Lietuvos siekį tapti aukštųjų technologijų ir inovacijų lydere, o toks bendradarbiavimas ne tik kuria didelę pridėtinę vertę, bet ir stiprina Lietuvos, kaip pažangios valstybės, poziciją pasaulinėje rinkoje. Tai dar kartą įrodo, kad investicijos į mokslą, talentus ir inovacijų ekosistemą Lietuvoje duoda realių rezultatų“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.
Žingsnis už dabartinių žinių ribų
EKA šią misiją vertina kaip itin svarbų žingsnį sprendžiant farmacinių produktų stabilumo klausimus ekstremaliose aplinkose. Pasak EKA vyriausiosios tyrimų mokslininkės dr. Angelique Van Ombergen, tokie tyrimai yra būtini žmogaus kosminių skrydžių plėtrai. „Privalome nuolat plėsti tyrimų ribas, kad užtikrintume astronautų saugumą ir gilintume medicinines žinias. Eksperimentų, tiriančių vaistų poveikį kosmoso aplinkoje, iki šiol buvo labai mažai. Šis tyrimas suteiks Europos kosmoso agentūrai ir platesnei kosmoso bendruomenei naujų žinių apie tai, kaip galime apsaugoti astronautus ir prailginti vaistų galiojimą – o tai yra būtina ilgos trukmės misijoms už žemosios Žemės orbitos (angl. LEO) ribų.“
„Esami įkvėpti EKA siekio kurti praktinius mokslinius sprendimus, kurie atveria naują žmogaus tyrinėjimų erą, kosmose ir ant žemės; todėl šia misija didžiuojamės“, – sako Dominykas Milašius, Delta Biosciences bendraįkūrėjas. „Vaistai kuriami atsižvelgiant į sąlygas žemėje – bet kosmose įprastos taisyklės negalioja. Radiacija, ekstremalios temperatūros ir galimybės papildyti atsargas trūkumas kelia vaistams naujus išbandymus, todėl kuriame kosmoso mediciną pirmųjų principų metodu. Kosminė aplinka suteikia unikalią galimybę testuoti atsparumą radiacijai ir vaistų ilgalaikį efektyvumą – o misijos rezultatai pritaikomi ne tik astronautams, bet ir vėžiu sergantiems pacientams, ekstremalių situacijų komandoms bei sudėtingai pasiekiamoms lokacijoms žemėje.“
Iššūkis: tolimųjų misijų metu pakeisti nebegaliojančius vaistus bus neįmanoma
Vienas didžiausių žmogaus kosmoso tyrinėjimo iššūkių – radiacijos poveikis. Skirtingai nei žemėje, kur atmosferos ir magnetinio lauko apsauga sumažina rizikas, astronautai žemojoje Žemės orbitoje ir tolimesniame kosmose nuolat patiria galaktinių kosminių spindulių ir saulės bangų poveikį. Šios didelės energijos dalelės ne tik kelia pavojų žmonių sveikatai, didindamos vėžio ir kitų ligų riziką, bet ir ardo pačius vaistus, kurie turėtų nuo to saugoti – kartais išskirdamos toksines medžiagas, kurios iki šiol Žemėje nebuvo užfiksuotos.
„Kosmosas – negailestinga aplinka, todėl ruošiantis giliųjų kosminių erdvių tyrinėjimui, turime užtikrinti, kad būtini vaistai išliktų veiksmingi ir saugūs“, – sako dr. Christiane Hahn, ESA biologijos mokslų vadovė, dirbanti Žmonių kosminių skrydžių ir robotinių tyrimų programų direktorate. „Šis eksperimentas suteiks labai svarbių duomenų apie tai, kaip vaistai suyra veikiami kosminės radiacijos, ir padės kurti apsaugos priemones astronautų sveikatai išlaikyti ilgalaikių misijų metu.“
Nuo laboratorijos iki orbitos: vaistų ateitis giliųjų kosmoso misijų kontekste
Eksperimento metu bus testuojamos trisdešimt kruopščiai atrinktų molekulių dviejose TKS vietose, kurios pasižymi skirtingais radiacijos lygiais. Mėginiai bus parsiunčiami į žemę kas aštuonis mėnesius ir lyginami su kontroliniais pavyzdžiais. Šiuo būdu bus sukurti unikalūs molekulių irimo profiliai tikroje kosmoso aplinkoje.
Antiradiacinį poveikį turintys vaistai – svarbi priemonė siekiant sumažinti radiacijos žalą, tačiau jų ilgalaikis stabilumas kosmose vis dar mažai ištirtas. Delta Biosciences technologijų vadovas dr. Donatas Žmuidinavičius pabrėžia šio tyrimo svarbą: „Į ilgalaikį TKS eksperimentą siunčiame įvairių veikliųjų medžiagų, kad ištirtume jų pokyčius esant realiai kosminei radiacijai. Surinkti duomenys padės mums patvirtinti savas apsaugos priemones ir nukreips kitų vaistų, skirtų ekstremalioms sąlygoms, kūrimą – įskaitant ir atskirtas Žemės vietoves. Dėl šio tyrimo reikšmės kviečiame prisijungti garsius radiacijos ir kosmoso medicinos mokslininkus iš Europos, JAV bei Japonijos.“
Globalus bendradarbiavimas ir Lietuvos indėlis į ateities kosmoso tyrinėjimus
Kol vyksta intensyvūs pasiruošimo eksperimentui darbai, Delta Biosciences ir jos partneriai rūpinasi, kad kiekvienas žingsnis – nuo molekulių pasirinkimo iki duomenų analizės – būtų skirtas aukščiausios kokybės rezultatams gauti.
„Kosmoso tyrinėjimas – tai globalus iššūkis, o astronautų sveikatos užtikrinimas – visų mūsų bendras tikslas“, – sako Onė Mikulskytė, kosmoso tyrėja Delta Biosciences. „Ateities misijų – tiek į Mėnulį, tiek į Marsą – sėkmė priklauso nuo sveikų astronautų ir efektyviai veikiančių vaistų, galinčių ilgą laiką atlaikyti kosmoso sąlygas. Dirbdami kartu su EKA ir tarptautiniais partneriais, tiesiame kelią į ateitį, kur misijos nebus ribojamos saugių ir efektyvių vaistų trūkumu.“
Tirdami, kaip radiacija veikia svarbiausius vaistus, komanda žengia svarbų žingsnį link saugesnio kosmoso tyrinėjimo – ir atveria duris kosmoso chemijos naujovėms, kurios gali būti pritaikytos ir Žemėje.
Apie Europos kosmoso agentūrą (EKA)
Europos kosmoso agentūra (EKA) – tai Europos vartai į kosmosą, skirti taikiam kosmoso tyrinėjimui ir naudojimui žmonijos labui. EKA, kartu su 23 valstybėmis narėmis, kuria pažangias technologijas ir vykdo mokslinius tyrimus Žemės stebėjimo, kosminio transporto, žmonių skrydžių, planetų tyrimų ir gyvybės mokslų srityse. Per tarptautinį bendradarbiavimą ESA prisideda prie misijų, kurios plečia mūsų supratimą apie kosmosą ir gerina gyvenimą Žemėje. Daugiau informacijos Europos kosmoso agentūros svetainėje.
Apie Delta Biosciences
Delta Biosciences – tai chemijos įmonė, kurianti naujos kartos farmacijos produktus ir medžiagas ekstremalioms aplinkoms. Įmonė, turinti tvirtą gyvybės mokslų pagrindą, taiko kompiuterinį modeliavimą, pažangias sintezės technikas ir didelio našumo tyrimus (angl. high-throughput screening), kad sukurtų stabilius cheminius sprendimus medicinos ir kosmoso chemijos bei radiacinės apsaugos srityse. Delta Biosciences siekia peržengti astrochemijos ribas ir užtikrinti saugesnį bei tvaresnį žmogaus buvimą kosmose.
Daugiau informacijos – Delta Biosciences svetainėje.
Parengta pagal Delta Biosciences informaciją
Pexels.com nuotr.