Lietuva vis stipriau įsitvirtina kaip šalis, kurianti pažangias technologijas kosmoso ryšiui. Viena iš ryškiausių šios srities įmonių yra „Astrolight“. Ji specializuojasi lazerinio ryšio sistemose, kurios gali iš esmės pakeisti duomenų perdavimą tarp Žemės ir kosmoso. Šios inovacijos ne tik suteikia greitesnį ir saugesnį ryšį, bet ir tampa svarbios gynybos sektoriui, kur patikima komunikacija yra gyvybiškai svarbi.
Per pastaruosius metus Lietuvos technologijų įmonės vis drąsiau žengia į tarptautinę areną. Europos kosmoso agentūros (angl. European Space Agency, ESA) parama padeda joms plėsti veiklą ir konkuruoti su didžiausiomis pasaulio kompanijomis. „Astrolight“ jau sulaukė didelio dėmesio ir finansavimo, kuris leidžia toliau plėtoti revoliucines lazerinio ryšio technologijas.
Inovacijos, keičiančios kosminį ryšį
Vienas iš „Astrolight“ įkūrėjų Laurynas Mačiulis anksčiau prisidėjo prie „NanoAvionics“, sėkmingos lietuviškos mažųjų palydovų gamintojos. Sukaupęs vertingos patirties, 2019 m. jis įkūrė naują įmonę, siekdamas plėtoti lazerinio ryšio technologijas, kurios taptų ateities komunikacijos standartu.
Pagrindinis lazerinio ryšio pranašumas – tai didžiulis duomenų perdavimo greitis ir apsauga nuo perėmimo. Skirtingai nei tradicinės radijo bangos, lazerio spindulys yra labai tikslus, todėl informacija perduodama be trikdžių ir energijos nuostolių. Tai leidžia sukurti saugesnį ir patikimesnį ryšį ne tik kosmose, bet ir Žemėje.
Trys pažangūs sprendimai
„Astrolight“ sukūrė tris pagrindinius produktus: ATLAS – lazerinio ryšio sistemą, užtikrinančią greitą duomenų perdavimą tarp palydovų ir Žemės; HERMES – optinio ryšio stotį, kuri leidžia priimti ir siųsti lazerinius signalus iš kosmoso; POLARIS – specialiai gynybos sektoriui sukurtą ryšio sprendimą, užtikrinantį patikimą komunikaciją laivams net trikdžių sąlygomis. Ši technologija sukurta, bendradarbiaujant su Lietuvos kariniu jūrų laivynu ir netrukus bus išbandoma realiomis sąlygomis.
Tarptautinis pripažinimas ir ateities vizija
„Astrolight“ sėkmė neliko nepastebėta – įmonė buvo pripažinta viena iš perspektyviausių NATO DIANA inovatorių, o tai atvėrė naujas galimybes bendradarbiauti su tarptautiniais partneriais. Be to, įmonė įkūrė dukterinę bendrovę Danijoje, siekdama plėsti veiklą ne tik Europoje, bet ir Arkties regione.
Laurynas Mačiulis tikisi, kad „Astrolight“ taps pasauliniu lazerinio ryšio lyderiu. Ateityje lietuvių sukurta technologija gali būti naudojama ne tik Žemėje, bet ir palaikyti ryšį su Marsu, kai ten pasieks pirmuosius astronautus. Lietuva jau dabar įrodinėja, kad gali būti viena iš pirmaujančių valstybių kosmoso inovacijų srityje.
Pexels.com nuotr.