Jungtinis tyrimų centras – tarp geriausių ekonominių tyrimų institucijų pasaulyje

Organizacija „RePEc“ (angl. Research Papers in Economics), išnagrinėjusi daugiau nei 8 000 pasaulio institucijų duomenis, nustatė, jog Europos Komisijos (EK) Jungtinis tyrimų centras (angl. Joint Research Centre, (JRC)) užima 28 vietą tarp 100 geriausių pasaulio institucijų, atliekančių ekonominius tyrimus.

JRC atliekami moksliniai tyrimai tiesiogiai prisideda prie EK sprendimų priėmimo. JRC dirbantys mokslininkai nuolat siekia pateikti aukščiausio lygio mokslinius duomenis, kurie padeda politikos formuotojams kurti, įgyvendinti ir vertinti politiką.

Verta pažymėti, jog JRC recenzuojamos publikacijos yra 2,26 karto dažniau cituojamos nei pasaulinis vidurkis. 3,7 proc. JRC mokslo publikacijų, paskelbtų nuo 2018 iki 2022 metų, priklauso pasauliniu mastu labiausiai cituojamų 1 proc. publikacijų grupei. Per tą patį laikotarpį 24,5 proc. JRC publikacijų patenka į pasaulinę 10 proc. geriausių publikacijų kategoriją. JRC yra lygūs su Kembridžo ir Oksfordo universitetais pagal mokslinių publikacijų citavimą. Tarp daugiausiai cituojamų publikacijų – vyrauja aplinkos ir klimato kaitos temos.

Iš viso 2020 metais JRC tyrimai buvo cituojami 360 kartų įvairiuose Europos Sąjungos (ES) politikos dokumentuose. Atsižvelgiant į JRC mažesnį, kaip institucijos, dydį ir atitinkamai mažesnį publikacijų skaičių, galima tik paliudyti apie itin reikšmingą JRC publikacijų poveikį ES politikoms kryptims.

Įdomu, jog net 82 proc. visų JRC recenzuojamų publikacijų yra bendraautorių darbai su ne JRC tyrėjais. JRC bendraautorių tinklas apima visas ES šalis ir visą pasaulį. Nuo 2018 iki 2022 metų JRC mokslininkai bendradarbiavo su bendraautoriais iš daugiau nei 3 200 organizacijų 134 šalyse. Dažniausios bendradarbiavimo šalys – Jungtinės Amerikos Valstijos, Vokietija, Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Kinija. JRC bendradarbiavimas tik įrodo mokslo reikšmę visame pasaulyje. Taip pat JRC itin laikosi atvirosios prieigos prie mokslinių tyrimų praktikos: per pastaruosius metus atvirosios prieigos publikacijų dalis (kai JRC tyrėjas yra pirmas arba atsakingas autorius) nuolat augo ir 2022 metais pasiekė 95 proc.

Pastebima, jog nuo 2015 metų didėja žiniasklaidos straipsnių, kuriuose minimi JRC darbai, skaičius, ypač Europoje. Dauguma žiniasklaidos minėjimų sutelkti į JRC darbą, susijusį su nelaimių rizikos valdymu – miškų gaisrais, sausromis ir potvyniais.

Daugiau informacijos: