Europos Sąjungos bendrosios mokslinių tyrimų ir inovacijų programos ateitis: Lietuva ragina laikytis integruoto požiūrio

Per keturiasdešimt metų Europos Sąjungos (ES) bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa tapo pagrindiniu ES konkurencingumo instrumentu. Ji taip pat yra pagrindinė Europos mokslinių tyrimų erdvės (EMTE) įgyvendinimo priemonė. 2028 m. startuos jau 10-oji ES bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa (10BP). Šią savaitę Vyriausybės ES komisija (VESK) pritarė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos parengtai ir su kitomis ministerijomis suderintai Lietuvos pozicijai dėl būsimos programos, jos prioritetų, principų ir kitų aspektų. Prie Lietuvos pozicijos dėl būsimos programos rengimo prisidėjo Lietuvos mokslo taryba bei Lietuvos mokslo ir inovacijų bendruomenė.

Lietuva ragina laikytis integruoto požiūrio, derantis dėl kitos daugiametės finansinės programos (DFP), atsižvelgiant į įvairias politikos sritis, finansavimo srautus ir suinteresuotųjų šalių poreikius. Pateikiami pagrindiniai Lietuvos pozicijos dėl būsimos programos aspektai.

Žinių kūrimo ir ES technologinės pažangos skatinimas

Pažangūs moksliniai tyrimai, įskaitant socialinius ir humanitarinius mokslus bei menus, yra pagrindinė ilgalaikės ES technologinės lyderystės, konkurencingumo ir augimo sąlyga. Svarbu, kad pagal 10BP būtų skiriama daugiau lėšų žinioms kurti, skatinant fundamentinius, žemo technologinio parengtumo lygio bendrus mokslinius tyrimus. Lietuva siūlo į 10BP įtraukti naują projektų tipą – Mokslinių tyrimų veiksmus (angl. Research Actions). Taip pat svarbu, kad 10BP apimtyje ir toliau būtų tęsiamos Europos mokslo tarybos ir Marie Sklodowska-Curie programos – taip remiant mokslininkų karjerą ir užtikrinant prieigą prie mokslinių tyrimų infrastruktūros.

Tarptautinis bendradarbiavimas

Lietuva pritaria idėjai skatinti tarptautinį bendradarbiavimą mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje, laikantis principo „kiek įmanoma, atviri, kiek būtina, uždari“, kaip numatyta Europos Komisijos komunikate. 10BP turi padėti ES kurti moksliniais tyrimais pagrįstus inovacinius produktus ir sprendimus, skirtus aktualiausioms pasaulinėms problemoms spręsti. Asociacijos susitarimais turi būti užtikrintas glaudus bendradarbiavimas su ES partneriais, laikantis pagrindinių ES vertybių ir principų.

Strateginė autonomija ir dvejopos paskirties technologijos

Atsižvelgiant į dabartinę geopolitinę padėtį ir siekiant ES strateginės autonomijos bei atsparumo, labai svarbu didinti paramą moksliniams tyrimams ir technologinei plėtrai, susijusiai su dvejopos paskirties technologijomis. Parama dvejopos paskirties technologijoms, įskaitant jų apibrėžimą, turi būti nuodugniai išdiskutuota ir koordinuojama DFP lygmeniu. 10BP turėtų sudaryti pagrindines sąlygas kritinių technologijų atsiradimui ir inkubavimui, kartu su kitomis į plėtrą ir inovacijas orientuotomis ES programomis.

Naujų šalių integravimas

Įvertinus ES plėtros perspektyvą, svarbu, kad 10BP turėtų specialiai naujoms šalims kandidatėms – Ukrainai ir Moldovai – pritaikytas integracijos priemones. Taip pat 10BP turėtų prisidėti prie Ukrainos mokslinių tyrimų ir inovacijų ekosistemos atkūrimo ir integracijos į EMTE.

ES misijų ateitis

Nepaisant didelio ES misijų potencialo, dėl dabartinės misijų įgyvendinimo eigos jos negali veiksmingai pasiekti savo tikslų. ES valstybės narės susiduria su sunkumais, susiejant misijas su nacionaline politika ir įtraukiant visuomenę. Lietuva siūlo persvarstyti ES misijų struktūrą, valdymą ir finansavimą, galbūt perkeliant jas iš BP į DFP lygmenį, kad būtų užtikrintas jų veiksmingumas.

Europos partnerystės, įskaitant Europos inovacijų ir technologijų institutą

Europos partnerystės, įskaitant Europos inovacijų ir technologijų instituto žinių ir inovacijų bendrijas (EIT ŽIB), turėtų būti aiškiai orientuotos į europinės pridėtinės vertės kūrimą ir viso ES valstybių narių mokslinių tyrimų ir inovacijų potencialo panaudojimą. Lietuva pasisako už ribotą partnerysčių skaičių ir naujų partnerysčių inicijavimą tik tais atvejais, kai kitų priemonių nepakanka.

Dalyvavimo plėtra

Lietuvos nuomone, esamo atotrūkio mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje panaikinimas yra būtina ES atsparumo, saugumo ir strateginės autonomijos sąlyga. Siekiant pagerinti 10BP prieinamumą mokslo, verslo ir kitų sektorių atstovams, siūloma skatinti įvairovę, finansuojant daugiau mažų ir vidutinio dydžio projektų, pertvarkyti dalyvavimo plėtros priemonių paketą, išnaudoti COST programos tinklaveikos potencialą, optimizuoti mokslo-verslo bendradarbiavimą, tęsti administracinių procedūrų supaprastinimą ir didinti paramą Nacionalinių kontaktinių asmenų tinklui.

Biudžetas

Siekiant atliepti galimus nenumatytus poreikius ar iššūkius ateityje, siūloma iš anksto suplanuoti 10BP biudžeto dalį, kuri būtų skirta naujai atsirandantiems prioritetams tenkinti. Tikimasi, kad šie siūlymai padės formuoti efektyvią ir visuomenei naudą teikiančią ES bendrąją mokslinių tyrimų ir inovacijų programą, kuri prisidės prie Europos technologinės pažangos ir konkurencingumo didinimo.

Su išsamia Lietuvos pozicija dėl 10-osios ES bendrosios mokslinių tyrimų ir inovacijų programos galima susipažinti paspaudus nuorodą.