Didžiausiame sveikatos hakatone dėmesys vėžio diagnostikai, gydymui ir prevencijai

Lapkričio 22–24 d. Vilniuje vyks didžiausias sveikatos hakatonas „Hospiton. Cancel Cancer“, arba „Atšaukti vėžį“, kuriame dalyvaus Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinių kontaktinių asmenų (NCP) grupės atstovė Laura Pėkienė. Hakatono tikslas – atšaukti vėžį, pašalinant pagrindines jo priežastis prieš jam prasidedant. Anot hakatono organizatorių, prevencija turėtų neapsiriboti individualaus elgesio keitimu, o būti paremta duomenimis ir moksliškai pagrįstomis intervencijomis. Didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas novatoriškų prevencinių priemonių integravimui bendruomenėse ir sveikatos sistemose, siekiant plačiai paplitusios vėžio prevencijos, įveikti visuomenės pasipriešinimą ir užtikrinti dalyvavimą.

„Efektyvi vėžio prevencija ir investicijos į mokslinius tyrimus yra neatsiejami siekiant kovoti su šia liga. Ankstyvas vėžio aptikimas ir inovatyvūs gydymo metodai sumažina ilgalaikes gydymo išlaidas, nes leidžia greičiau ir efektyviau išgydyti pacientus arba palaikyti jų gerą sveikatos būklę, o Pasaulio sveikatos organizacija pabrėžia, kad investicijos į prevenciją gali žymiai sumažinti sveikatos apsaugos sistemas užkraunančias finansines išlaidas, susijusias su vėžiu,“ – teigia ES vėžio misijos NCP Laura Pėkienė.

Investicijos į vėžio tyrimus yra reikšmingos ne tik dėl jų poveikio pacientų sveikatai, bet ir ekonominiu aspektu. Europos vėžio informacinės sistemos duomenimis, kasmet Europoje vėžys diagnozuojamas 2,7 mln. žmonių, o 1,3 mln. miršta nuo šios ligos. Jei nebus imtasi tolesnių veiksmų, iki 2040 m. naujai diagnozuotų atvejų skaičius padidės iki daugiau nei 3,24 mln. Vien 2018 m. kovai su vėžiu Europoje prireikė 199 mlrd. eurų. (Hofmarcher et al. (2020)).

Siekiant užkirsti kelią šioms bauginančioms tendencijoms, ES vėžio misija iškėlė aiškius uždavinius šalims narėms, iš kurių vienas svarbiausių – ankstyva vėžio diagnostika ir prevencija. Lietuvoje ES vėžio misijoje sėkmingai dalyvauja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikos, VŠĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos bei pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija „Pola“. Minėtos institucijos dalyvauja šiuose ES vėžio misijos projektuose: „ONCOSCREEN“, „SANGUIN“, „ThermoBreast“, „ONCODIR“, „MELIORA“, kurie skirti ankstyvajai vėžio diagnostikai ir prevencijai. Iš viso Lietuvos įgyvendinamiems projektams skirta daugiau nei 3,7 mln. eurų.

Manoma, kad vėžio našta Europoje padidės nuo 4,4 mln. naujų vėžio atvejų 2022 m. iki 5,33 mln. atvejų 2040 m., todėl Europos medicinos onkologijos draugija ragina vėžio tyrimus įtvirtinti tarp pagrindinių 10-osios bendrosios programos prioritetų bei išlaikyti svarbiu ES mokslinių tyrimų darbotvarkės klausimu.

ES vėžio misijos NCP Laura Pėkienė specialiame hakatono interviu pasidalijo įžvalgomis, į ką turėtų atkreipti dėmesį vėžio prevencijos idėjas ar prototipus generuoti susibūrusios komandos, norėdamos prisidėti sprendžiant vėžio prevencijos Lietuvoje iššūkius: gebėjimą sutelkti jėgas apjungiant mokslinį potencialą šalies mastu, įtraukti socialinių ir elgesio (angl. Behavioural) mokslų atstovus ir identifikuoti skirtingų visuomenės grupių poreikius. Interviu rasite, paspaudę šią nuorodą (nuo 11 minutės).

Daugiau informacijos

Laura Pėkienė
„Europos horizonto“ ES vandenynų ir vėžio misijų NCP
Tel. +370 604 76 131
El. p. laura.pekiene@lmt.lt