Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) kartu su Vilniaus universitetu (VU) pasirašė susitarimą dėl ketinimų steigti LitAI – dirbtinio intelekto (DI) kompetencijų ir technologijų centrą. Konsorciumo, kuriame norą dalyvauti išreiškė ir verslo atstovai, paraiška teikiama Europos Komisijai.
„Lietuva turi viską, ko reikia tapti dirbtinio intelekto centru: stiprią akademinę bazę, augančią technologijų ekosistemą ir ambiciją veikti greitai. Dirbtinio intelekto gamykla – tai ne tik technologinis, bet ir ekonominis šuolis, leisiantis mums kurti aukštos pridėtinės vertės produktus ir diegti pažangius sprendimus įvairiose srityse – nuo pramonės iki viešųjų paslaugų. Tai investicija į ateities ekonomiką, paremtą žiniomis, talentais ir inovacijomis“, – sako EIMIN ministras L. Savickas.
Šis susitarimas žymi formalų partnerystės pradžios etapą tarp EIMIN ir VU, koordinuojančių paraiškos Europos Sąjungos (ES) kofinansavimui rengimą. Prie projekto taip pat prisideda ir kitos svarbios institucijos – Kauno technologijos universitetas, Vilnius Tech, Vytauto Didžiojo universitetas, Valstybės duomenų agentūra, Lietuvos radijo ir televizijos centras, Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūra, Inovacijų agentūra, asociacijos Infobalt ir LINPRA bei Lietuvos pramonininkų konfederacija. Sėkmingos paraiškos atveju, LitAI projekto įgyvendinimas būtų pradedamas dar šiemet.
„Steigiamas Dirbtinio intelekto kompetencijų ir technologijų centras atliepia ir įprasmina akademinės bendruomenės siekį sukurti platformą, kur susitinka mokslas, technologijos ir visuomenės poreikiai. Vilniaus universitetas didžiuojasi galėdamas būti šio proveržio priešakyje, telkiant bendram tikslui – kurti pažangą, kuri tarnautų visuomenei ir valstybei. Kartu tai atliepia mūsų strateginį tikslą steigti nacionalinės ir tarptautinės reikšmės kompetencijos centrus aktualiausiose mokslui ir valstybei srityse“, – sako VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas.
Planuojama, kad LitAI DI gamykla veiks kaip nacionalinis kompetencijų ir technologijų centras – vienoje vietoje sutelksiantis pažangią skaičiavimo infrastruktūrą, prieigą prie duomenų, mokslinių tyrimų žinias ir aukštos kvalifikacijos specialistus. Tai bus erdvė, kurioje bendradarbiaus viešasis sektorius, verslas ir akademinė bendruomenė, kuriant ir diegiant praktinius DI sprendimus įvairiose srityse – nuo viešųjų paslaugų iki pramonės, transporto ar gynybos.
Lietuva yra aiškiai įvardijusi prioritetines sritis, kuriose dirbtinis intelektas gali sukurti didžiausią proveržį: tai kibernetinis saugumas ir gynyba, personalizuota medicina, pramonės automatizavimas, žalioji transformacija, energetika, transportas bei viešojo sektoriaus duomenų panaudojimas. Pasak ministro, šiose srityse Lietuva jau turi stiprią mokslo ir technologijų bazę, o kryptingas bendradarbiavimas tarp institucijų sudaro sąlygas spartesnei pažangai.
Skaičiuojama, kad projekto vertė galėtų siekti 130 mln. eurų, iš kurių didžioji dalis būtų skirta aukšto našumo skaičiavimo infrastruktūrai. Taip pat planuojama investuoti į inžinerinę bazę ir į aukštos kvalifikacijos specialistų pritraukimą, jų darbo užmokestį.
Tikimasi, kad steigiant LitAI DI gamyklą būtų sukurta daugiau nei 100 aukštos kvalifikacijos darbo vietų, o ilgalaikė grąža valstybei per darbo santykius, mokesčius ir inovacijų plėtrą gerokai viršys pradinę investiciją.
Informacija ir nuotr. EIMIN