Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto išskirtinis profesorius habil. dr. Saulius Klimašauskas tapo pirmuoju Lietuvos mokslininku, 2017 m. pelniusiu prestižinę Europos mokslo tarybos (angl. European Research Council, ERC) pažengusių mokslininkų dotaciją (angl. Advanced Grant, AdG) ir sėkmingai įgyvendino projektą, skirtą pažangioms epigenomo tyrimo technologijoms vystyti. 2024 m. mokslininką vėl lydėjo sėkmė Koncepcijos įtvirtinimo dotacijų (angl. Proof of Concept Grant) konkurse su projektu „Funkciniai kofaktoriai tiksliniam biomolekulių modifikavimui“ (angl. Functional cofactors for targeted modification of biomolecules, CoMBi).
Anot prof. S. Klimašausko: „ERC projektų atrankos procesas yra konkurencingas ir griežtas, tačiau laimėtojams siūlo unikalias galimybes inovatyvioms idėjoms įgyvendinti. ERC Proof of Concept dotacija įgalina praktikoje išbandyti naujas idėjas ir įvertinti jų komercinį potencialą bei pritaikomumą praktikoje. Lankstus formatas leidžia efektyviai derinti tyrimus, technologinę plėtrą bei kitus komercializacijos aspektus, kad pasiektume maksimalų rezultatą“, – teigia profesorius.
Epigenomo tyrimų technologijos, kurias kuria ir naudoja prof. S. Klimašausko vadovaujama tyrėjų grupė, turi didelį potencialą vėžio ir kitų ligų diagnostikoje. Nauji įrankiai suteikia galimybę analizuoti biomolekulinius mėginius aukštesniu jautrumu ir detalumu, kas atveria naujus kelius atlikti tikslesnes ir ankstyvesnes diagnozes bei padės geriau suprasti ligos atsiradimo ir jos progresavimo ypatumus.
Prof. S. Klimašausko pasiekimai ne tik garsino Lietuvą pasaulinėje mokslo bendruomenėje, bet ir įkvėpė kitus mokslininkus siekti ambicingų tikslų, parodant, kad „ne dievai puodus lipdo“, o talentas, kūrybiškumas ir tarptautinė vizija gali sukurti reikšmingą proveržį. Kaip pabrėžia profesorius, „ypač svarbi sėkmės dedamoji yra talentingų bendraminčių kolektyvas, padedantis įgyvendinti užsibrėžtas mokslines idėjas“.
Prof. S. Klimašausko reikšmingų pasiekimų pavyzdys rodo, kad sėkmė moksle priklauso nuo teorinių pagrindų ir praktinių įgūdžių įgijimo, originalios tyrimų nišos atradimo ir įvairių sričių žinių sujungimo.
Koncepcijos įtvirtinimo dotacijos skiriamos jau ERC dotacijas pelniusiems mokslininkams, o dotacijos suma siekia 150 tūkst. eurų.
Parengta pagal Vilniaus universiteto straipsnį.
Nuotr. daryta leidinio Lietuva ir Mes fotografo