ES finansavimo sinergijų stiprinimas: RIMA ataskaitos pagrindinės išvados

Tyrimų ir inovacijų bei Sanglaudos politikos valdymo institucijų tinklas (RIMA) – Europos mokslinių tyrimų erdvės forumo pogrupis – suburiantis Europos Komisijos (DG REGIO, DG RTD) ir nacionalinių institucijų atstovus, paskelbė ataskaitą, kurioje atskleista, kaip Europos Sąjungos (ES) valstybės narės išnaudoja sinergijas tarp programos „Europos horizontas“ ir Sanglaudos politikos fondų, bei kur dar yra galimybių tobulėti. Ataskaitoje pristatoma dabartinė situacija, gerosios praktikos, pagrindiniai iššūkiai ir rekomendacijos ateičiai.

Išvadose pabrėžiama, kad, sujungiant skirtingus finansavimo šaltinius, galima pasiekti didesnį poveikį, stiprinti inovacijas ir skatinti regioninį konkurencingumą. Vis dėlto, ataskaitos išvados rodo, kad nors sinergijos vis labiau pripažįstamos kaip veiksmingas įrankis, jų potencialas dar nėra visiškai išnaudojamas dėl administracinių ir įgyvendinimo iššūkių.

Ataskaitoje išskiriamos šios teigiamos tendencijos:

  • Kokybės ženklo (SoE, Seal of Excellence) mechanizmas tampa vis populiaresnis, nes kelios ES šalys jau sėkmingai finansuoja aukštos kokybės projektus, negavusius tiesioginio „Europos horizonto“ finansavimo.
  • Kaupiamasis finansavimas ir lėšų perkėlimas atveria naujas galimybes, nors šie mechanizmai dar nėra plačiai naudojami.
  • Kai kurios valstybės narės sėkmingai integravo Europos partnerystes į savo nacionalines finansavimo strategijas.

Taip pat ataskaitoje įvardijami iššūkiai, kuriuos reikia įveikti:

  • Riboti žmogiškieji ištekliai: valdymo institucijoms ir finansavimo agentūroms reikia daugiau mokymų ir paramos, kad jos galėtų visapusiškai išnaudoti sinergijų galimybes.
  • „Europos horizonto“ ir Sanglaudos politikos fondų taisyklės nėra suderintos, todėl sinergijų įgyvendinimas tampa sudėtingas.
  • Trūksta koordinavimo ir žinomumo: daugelyje valstybių nėra aiškios valdymo struktūros sinergijų plėtojimui.

Norint pilnai išnaudoti sinergijų potencialą, ataskaitoje siūlomi šie esminiai pokyčiai:

  • Valdymo ir koordinavimo stiprinimas: nacionalinės institucijos turėtų aktyviau bendradarbiauti su Europos Komisija, siekiant sklandesnio sinergijų įgyvendinimo.
  • Reguliavimo supaprastinimas: „Europos horizonto“ ir Sanglaudos politikos fondų taisyklės turėtų būti geriau suderintos, siekiant sumažinti administracinę naštą.
  • Kompetencijų stiprinimas: reikia rengti mokymus nacionalinėms ir regioninėms institucijoms, kad jos efektyviau išnaudotų finansavimo galimybes.
  • Ilgalaikė strategija: sinergijos turėtų būti planuojamos jau dabar kaip neatsiejama ES finansavimo periodo po 2027 m. dalis.

Sinergijų stiprinimo svarba

Stiprinant sinergijas tarp „Europos horizonto“ ir Sanglaudos politikos fondų, ES gali padidinti finansavimo galimybes inovatyviems projektams; gerinti regionų konkurencingumą, užtikrinant subalansuotą mokslinių tyrimų ir inovacijų investicijų paskirstymą; palengvinti prieigą prie finansavimo mokslininkams, verslui ir institucijoms bei skatinti Europos mokslo ir technologijų lyderystę, stiprinant bendradarbiavimą.

Išsamiau susipažinti su RIMA ataskaita galite, paspaudę šią nuorodą.