Lietuvos gyvybės mokslų sektoriaus atstovė „Delta Biosciences“ tapo pirmąja Europos įmone, atrinkta dalyvauti NASA „Space-H“ akceleratoriaus programoje. Ši programa skirta pažangių kosmoso sveikatos priežiūros technologijų kūrimui ir jų pritaikymui būsimiems žmonijos žingsniams į gilųjį kosmosą. Pasiekti sėkmę įmonei padėjo bendradarbiavimas su Europos kosmoso agentūra (EKA), 2023 metais pasirašius MTEPI kontraktą. Su EKA „Delta Biosciences“ kuria cheminius junginius, kurie gali apsaugoti astronautus nuo radiacijos pavojų giliojo kosmoso misijų metu.
Įmonės įžengimas į kosmoso tyrimų sritį reiškia platesnį Lietuvos mokslinių tyrimų pritaikymą ir naują astrochemijos industrijos kryptį. Tai tarpdisciplininė mokslo šaka, integruojanti biochemiją ir kosmoso tyrimus. „Delta Biosciences“ jau yra pasirengusi tolesniems žingsniams eksperimentų vykdymui orbitoje, siekiant patikrinti savo sukurtų technologijų efektyvumą. Tarptautinė kosminė stotis (TKS) gali tapti pirmąja platforma, kurioje šios inovacijos bus patvirtintos praktikoje.
Vienas iš pagrindinių „Delta Biosciences“ vykdomų veiklų yra radioprotekcinių junginių kūrimas. Šie junginiai siekia sumažinti pavojų, kurį kelia kosminė radiacija, ypač vykstant į Mėnulį, Marsą ar kitas giluminio kosmoso vietas. Radiacija yra vienas didžiausių iššūkių kosmoso tyrinėjimams, ji kelia grėsmę ne tik astronautų sveikatai, bet ir misijų sėkmei.
Radioprotekcinių technologijų nauda gali būti juntama ne tik kosmose, bet ir Žemėje. Pavyzdžiui, šie tyrimai yra perspektyvūs medicinos srityje, ypač pacientams, kuriems taikoma radioterapija vėžio gydymui. Be to, apsaugos nuo radiacijos sprendimai gali būti naudingi gelbėtojams ir kitų ekstremalių sąlygų darbuotojams, kurie kasdien susiduria su padidinta spinduliuote.
„Delta Biosciences“ dalyvavimas „Space-H“ akceleratoriuje yra Lietuvos gyvybės mokslų sektoriaus tarptautinio pripažinimo įrodymas. Šis NASA, „Starburst“, Kosmoso sveikatos tyrimų instituto (TRISH) ir kitų partnerių organizuojamas akceleratorius skatina inovacijas, reikalingas autonominėms sveikatos priežiūros sistemoms kurti. Tokios sistemos bus būtinos tiek būsimiems kosminiams turistams, tiek ilgalaikėms žmonių misijoms Mėnulyje ar Marse.
Programos tikslas yra užtikrinti, kad astronautai galėtų išgyventi ir dirbti sudėtingiausiomis sąlygomis, kai sveikatos priežiūros pagalba turi būti autonominė ir inovatyvi. Kartu šios technologijos gali padėti spręsti medicinines problemas ir Žemėje, pavyzdžiui, pagerinti medicinos prieinamumą ir efektyvumą atokiose vietovėse.
„Space-H“ grupėje „Delta Biosciences“ tapo vienintele Europos atstove tarp 12 atrinktų pasaulio įmonių. Tai pabrėžia Lietuvos gebėjimą konkuruoti aukščiausiame lygyje, inovacijomis prisidedant prie globalių kosmoso sveikatos problemų sprendimo.
Pastaraisiais metais gyvybės mokslų sektorius kasmet auga apie 30 proc., o dalyvavimas NASA akceleratoriuje dar labiau stiprina šalies pozicijas pasaulinėje arenoje. Tai ne tik skatina Lietuvos mokslinių tyrimų ir inovacijų plėtrą, bet ir pritraukia tarptautinių investicijų bei talentų.
Panašūs projektai atspindi platesnę žmonijos viziją, pasirengimą ilgalaikėms kosmoso misijoms ir civilizacijos šuoliui už Žemės ribų. Lietuva tampa neatsiejama šios istorijos dalimi, įnešdama savo indėlį į astronautų saugumą, giluminio kosmoso tyrimus ir naujos kartos sveikatos technologijas.
Lietuva pasirengusi būti ne tik technologijų vartotoja, bet ir inovacijų kūrėja, kurianti sprendimus, turinčius reikšmės visai žmonijai.