Brėmenas yra žinomas kaip Vokietijos miestas, kuriame gimsta daugelis kosmoso industrijos naujovių. Čia veikia tokie svarbūs kosmoso pramonės gigantai kaip „Airbus Defence and Space“, taip pat daugybė mokslo tyrimų centrų ir startuolių, besispecializuojančių šioje srityje. Šis miestas tapo puikia vieta kasmetinei parodai „Space Tech Expo 2024“, kuri skatina naujas inovacijas ir bendradarbiavimą. Lapkričio 19–21 d. vykusi paroda pritraukė tūkstančius lankytojų iš viso pasaulio, įskaitant didžiausias kosmoso įmones, startuolius, mokslininkus ir vyriausybių atstovus.
Šių metų renginys pasiekė naujas aukštumas, o per kelias dienas pristatyti naujausi kosmoso technologijų pasiekimai ne tik iš Europos, bet ir iš kitų pasaulio kraštų. Pradedant nuo naujos kartos mažesnių, pigesnių ir efektyvesnių palydovų sistemų, skirtų įvairiems tikslams nuo interneto ryšio iki klimato stebėsenos, pažangių varomųjų sistemų technologijų, tokių kaip variklių, mažinančių kosmoso misijų išlaidas ir poveikį aplinkai iki kosmoso pritaikymo sprendimų, t. y. inovacijų, kurios leistų geriau išnaudoti kosmoso duomenis žemėje, žemės ūkyje, avarijų valdyme.
Pagrindinė renginio tema – tvarios kosmoso inovacijos ateinančioms kartoms. Didėjant kosmoso pramonei, vis svarbiau tampa užtikrinti, kad ši veikla būtų atsakinga sprendžiant orbitines tvarumo problemas, nes augantis palydovų skaičius kelia vis daugiau iššūkių, susijusių su kosmoso šiukšlėmis. Svarbus aspektas, į kurį reikia atsižvelgti, tai aplinkosaugos iššūkiai – būtinybė mažinti kosmoso veiklos poveikį, apimantį nuo raketų kuro iki Žemės ekosistemų apsaugos. Taip pat reikalinga didesnė socialinė atsakomybė, galvojant kaip užtikrinti, kad kosmoso paslaugos pasiektų visas žmonijos grupes, o ne tik išrinktąsias bendruomenes.
Renginyje veikė trys nemokamos konferencijų scenos, kuriose daugiau nei 150 ekspertų diskutavo apie įvairias temas – nuo mažųjų palydovų misijų iki tvarumo kosmose ir skaitmenizacijos kosmoso pramonėje. Tarp pranešėjų buvo Europos kosmoso agentūros (ESA), „Airbus Defence and Space“, „SpaceX“ ir kitų garsiausių įmonių atstovai. Diskusijose dalyvavę pramonės lyderiai teigė, kad kosmoso pramonė jau dabar formuoja rytojaus technologijas, nuo planetų kolonizavimo iki naujų ryšio tinklų plėtros. Taip pat akcentuota, kad svarbu įtraukti jaunąją kartą, skatinti jų susidomėjimą kosmoso technologijomis ir kurti sąlygas švietimui šioje srityje.
„Space Tech Expo 2024“ neabejotinai tapo svarbia vieta startuoliams ir smulkesnėms įmonėms pristatyti savo technologijas. Nuo skaitmeninių palydovų sprendimų iki kosmoso valdymo centrų – ši paroda atvėrė daugybę galimybių bendradarbiauti su didžiausiomis pramonės įmonėmis ir vyriausybinėmis institucijomis. Ekspertai ir startuoliai pristatė savo produktus ir paslaugas, kurios padėtų užmegzti vertingus ryšius ir ateityje pasirašyti naujus kontraktus, skatinančius tolesnį technologijų plėtrą.
Po „Inovacijų agentūros“ skėčiu Lietuvai atstovavo gausi dalyvių delegacija, įmonės, priklausančios Lietuvos kosmoso technologijų klasteriui: „Novian“, „Blackswan Space“, „Astrolight“, „Sensmetry”, Visorių informacinių technologijų parkas (VITP), taip pat verslo inkubatorius „ESA BIC Lietuva”. Didžiausias klasterio narys „NanoAvionics Kongsberg“ dalyvavo su atskiru stendu, kur buvo pademonstruotas natūralaus dydžio palydovo modelis.
„Space Tech Expo 2024“ dar kartą patvirtino savo, kaip pagrindinio Europos kosmoso pramonės renginio, svarbą. Jis ne tik jungia pramonės dalyvius, bet ir stiprina jų ryšius su akademine bendruomene bei startuoliais, kurdamas tvarią ir inovacijomis pagrįstą kosmoso ateitį. Kosmoso tyrinėjimai – tai ne ateities vizija, bet dabartis.
Daugiau renginio akimirkų pamatykite šiame vaizdo įraše.
Nuotraukos pexels.com ir iš asmeninio albumo