Antverpeno universiteto vadovaujamas dvidešimties partnerių konsorciumas netrukus pradės įgyvendinti projektą Just Fashion (ID: 101178623), kuriuo siekiama padėti mados industrijai pereiti prie tvarių sprendimų ir prisidėti prie kovos su klimato kaita.
„Just Fashion“ tikslas
Mada yra viena iš stambiausių pasaulio ekonomikos industrijų ir viena iš didžiausią poveikį aplinkai ir klimato kaitai darančių pramonės šakų pasaulyje. Vienos iš pagrindinių mados sudedamųjų dalių yra tekstilė ir drabužių gamyba. 2022 m. kovo mėn. Europos Komisija (EK), paskelbdama Europos Sąjungos (ES) tvarios ir žiedinės tekstilės gaminių strategiją, išdėstė planus, kaip padidinti tekstilės pramonės tvarumą.
Prie šios strategijos įgyvendinimo sieks prisidėti ir „Just Fashion“ projekto, kuriam skirtas „Europos horizonto“ veiksmų grupės „Kultūra, kūrybiškumas ir įtrauki visuomenė“ finansavimas (3 759 773,07 mln. EUR) konsorciumas. Tarp konsorciumo partnerių – Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Kūrybinių industrijų ir Mechanikos fakultetai.
Projekto „Just Fashion“ tikslas – sukurti platformą ir metodų bei priemonių rinkinį mados industrijos prisitaikymui prie klimato kaitos remti ir spartinti. Šio tikslo bus siekiama, suteikiant mados sektoriui tinkamą orientacinę sistemą, žinias, įgūdžius ir priemones išteklių naudojimui, gamybos metodams ir tiekimo grandinėms keisti, pereinant prie modelių, kurie yra mažesnio anglies dioksido kiekio, žiediniai ir socialiai įtraukūs bei atitinka ES tvarios ir žiedinės tekstilės strategiją.
VILNIUS TECH įdirbis
Pristatydama projektą, VILNIUS TECH prof. dr. Jūratė Černevičiūtė atkreipė dėmesį į tai, kad projektas „Just Fashion“ pradėtas rengti 2023 m. EK ekspertų įvertintas aukštais balais projektas pateko į rezervinį sąrašą. 2024 m. projekto rengėjų grupė, atsižvelgusi į EK ekspertų išvadas, papildžiusi paraišką ir partnerių sąrašą, nusprendė pakartotinai teikti projekto paraišką. Projekto iniciatoriai pakvietė prie projekto prisijungti VILNIUS TECH Kūrybinių industrijų ir Mechanikos fakultetų tyrėjus prof. dr. Jūratė Černevičiūtę ir prof. dr. Rolandą Strazdą, kurie ne vienerius metus atlieka tyrimus kultūros ir kūrybinių industrijų tvarumo srityje bei yra paskelbę daug mokslinių publikacijų šia tema.
VILNIUS TECH tyrėjai projekte kurs Mados pramonės tvarumo indeksą (angl. Fashion Industry Sustainability Index (FISI) ir jį verifikuos bandomųjų veiksmų ir seminarų metu. Verifikuotas ir patobulintas indeksas bus integruotas į interneto platformą ir taps prieinamas Europos mados įmonėms. Taip pat bus siekiama užtikrinti projekto rezultatų sklaidą ne tik mados, bet ir kitų kultūros ir kūrybinių industrijų įmonėse.
Ko tikėtis?
Tikimasi, kad projekto metu atlikti tyrimai, sukurtos žinios ir priemonių rinkinys padės visos Europos mados industrijos įmonėms įgyvendinti naujus reglamentus, skatins tvaresnių gaminių ir žiedinių verslo modelių kūrimą, taip pat prisidės prie ES tvarios ir žiedinės tekstilės pramonės strategijos įgyvendinimo.
Asociatyvi nuotr.
Dėl konsultacijų, teikiant paraiškas mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ taisyklių taikymo ir dalyvavimo joje klausimais maloniai kviečiame kreiptis į Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinių kontaktinių asmenų grupę.