Europos Komisijos ataskaitos: MVĮ dalyvavimo rezultatai „Europos horizonte“ ir naujosios skaitmeninės technologijos viešajame sektoriuje

Mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) įtraukimas į valstybės vykdomą politiką yra svarbus veiksnys, siekiant konkurencingumo ir ekonomikos augimo. Taip pat MVĮ yra svarbios, sprendžiant klimato kaitos iššūkius ir įgyvendinant darnaus vystymosi tikslus. Vadovaujantis Eurostato statistiniais duomenimis, 23 proc. visų Europos Sąjungos (ES) MVĮ, kuriose dirba daugiau kaip 10 samdomų darbuotojų, vykdo mokslinių tyrimų plėtros veiklą. Be to, apskaičiuota, kad 240 000 ES MVĮ yra sukūrusios bent vieną produkto ar proceso naujovę. MVĮ įtraukimas ir dalyvavimas, o tiksliau – novatoriškų sprendimų diegimas – vienas iš programos „Europos horizontas“ (EH) tikslų.

Europos Komisijos (EK) paskelbtoje ataskaitoje pateikiami statistiniai duomenys apie MVĮ dalyvavimo rezultatus per pirmuosius trejus (2021–2023) EH programos įgyvendinimo metus, taip pat įžvalgos apie Europos inovacijų tarybos fondo vaidmenį remiant MVĮ bei duomenys apie tai, kiek MVĮ dalyvauja pagal šalis, atsižvelgiant į bendrą MVĮ skaičių, kiek pradedančiųjų ir naujai įsteigtų įmonių yra remiamos pagal EH programą ir kt. 2021–2023 m. MVĮ gavo daugiau kaip 20 proc. viso EH programos finansavimo – dvigubai daugiau nei programos „Horizontas 2020“ atitinkamu laikotarpiu. Jei išliks dabartinės tendencijos, EH programos įgyvendinimo pabaigoje MVĮ finansavimas viršys 15 mlrd. eurų.

Europos inovacijų taryba skiria daugiau kaip 70 proc. savo biudžeto finansuoti MVĮ. Pagal „EIC Accelerator“ programą skirtas daugiau kaip 2,25 mlrd. eurų finansavimas MVĮ. Didžioji dalis finansavimo (3,51 mlrd. eurų) skirta bendradarbiavimo projektams EH programos II ramstyje „Pasauliniai iššūkiai ir Europos pramonės konkurencingumas“, taip pat pagal 4 veiksmų grupės „Skaitmeninės technologijos, pramonė, kosmosas“ bei 5 veiksmų grupės „Klimatas, energetika, judumas“ kvietimus teikti paraiškas MVĮ skirta daugiau kaip 2 mlrd. eurų. Be to, lyginant su didžiosiomis įmonėmis, MVĮ dažniau tiesiogiai vykdo mokslinius tyrimus bei patentuoja jų rezultatus, o trečdalyje konsorciumų vykdomuose projektuose MVĮ suteikia technologinę infrastruktūrą.

Vykdant bandomąjį projektą, EK įsteigė Inovacijoms palankių teisės aktų patariamąją grupę (angl. Innovation Friendly Regulations Advisory Group, (IFRAG)), siekiant teikti išankstines konsultacijas bei gerinti supratimą apie inovacijų politiką. 13 ekspertų vertino naujųjų skaitmeninių technologijų naudojimą viešajame sektoriuje, atsižvelgiant į teisinius, socialinius, investicinius bei technologinius aspektus. EK pateikė ataskaitą, kurioje apžvelgta skaitmeninių technologijų nauda, plėtros svarba, taip pat socialiniai, ekonominiai bei techniniai skaitmeninių technologijų reguliavimo iššūkiai. Be to, ekspertai pateikė rekomendacijas, kaip valstybėms narėms efektyviai naudoti technologijas skaitmenizuojant viešojo sektoriaus teikiamas paslaugas.

Papildoma informacija:

Pexels nuotr.