Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Edukologijos tyrimų institutas koordinuoja programos „Europos horizontas“ 2 veiksmų grupės „Kultūra, kūrybiškumas ir įtrauki visuomenė“ lėšomis finansuojamą projektą „Gebėjimų lavinimo partnerystės tvariems ir teisingiems migracijos modeliams“ (angl. Skill partnerships for sustainable and just migration patterns (SKILLS4JUSTICE)).
SKILLS4JUSTICE tikslas – atlikti sisteminę įgūdžių trūkumo analizę 5 Europos Sąjungos (ES) šalyse (Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Lenkijoje, Lietuvoje) ir 6 ES nepriklausančiose šalyse (Turkijoje, Jungtinėje Karalystėje, Norvegijoje, Šiaurės Makedonijoje, Ukrainoje, Etiopijoje) pasaulinės darbo jėgos migracijos kontekste, pateikiant moksliniais tyrimais pagrįstus įrodymus apie įgūdžių trūkumo pobūdį ir raidą, taip pat apie įvairių įgūdžių partnerysčių potencialą, sprendžiant šio trūkumo problemą migrantų kilmės ir paskirties šalyse.
Projektą įgyvendina 13 partnerių konsorciumas, kurio sudėtyje – universitetai, tyrimų centrai, profesinio rengimo tinklas iš Lietuvos, Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės, Norvegijos, Šiaurės Makedonijos, Turkijos, Ukrainos ir Etiopijos.
Pasak projekto vadovo VDU prof. Vidmanto Tūtlio, šio projekto rengimą paskatino konkretūs poreikiai: tvariai darbo jėgos migracijos plėtrai svarbių įgūdžių trūkumas ir įgūdžių neatitikimas, poreikis stiprinti dabartinių migracijos būdų reguliarumą ir jų atitikimą darbo rinkos reikalavimams bei būtinybė stiprinti politikos formuotojų ir socialinių partnerių gebėjimus.
Įgyvendinant projektą moksliniai tyrimai vykdomi trimis etapais. 2024 m. tiriama gebėjimų pasiūlos ir paklausos atitiktis partnerių šalyse, įvertinant gebėjimų pasiūlos ir paklausos situaciją, neatitiktis ir jų sprendimo būdus, grindžiamus investavimu į piliečių žmogiškąjį kapitalą, trečiųjų šalių piliečių įdarbinimu arba investavimu į darbo procesų automatizavimą. 2025 m. bus vykdomas mišrus tyrimas, apklausiant migrantus, atvykstančius į paskirties šalis bei grįžtančius į kilmės šalis, siekiant atskleisti jų taikomas gebėjimų lavinimo ir tobulinimo strategijas, padedančias integruotis paskirties šalyse, arba grįžus į gimtąsias šalis. 2026 m. bus vertinamos galimybės užmegzti ir plėtoti strategines partnerystes tarp migracijos kilmės ir paskirties šalių, skirtas gebėjimų neatitikimų sprendimui ir tvarios migracijos plėtrai.
Įgyvendinant projektą bus parengtas priemonių rinkinys, skirtas migrantų kilmės ir paskirties šalių partnerystėms įgūdžių srityje įgyvendinti ir plėtoti, kad būtų sudarytos sąlygos spręsti su įgūdžių trūkumu ir migracija susijusias problemas.
Daugiau informacijos apie projektą galite rasti interneto svetainėje.
Dėl konsultacijų ir visapusiškos pagalbos, teikiant paraiškas, rengiant projektus, taip pat įvairiais mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ taisyklių taikymo ir dalyvavimo joje klausimais maloniai kviečiame kreiptis į Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinių kontaktinių asmenų grupės komandą.