Jungtinis tyrimų centras (angl. Joint Research Centre, (JRC)), įsteigtas 1958 m. pagal Euratomo sutarties 8 straipsnį, yra Europos Komisijos (EK) mokslo ir žinių tarnyba, teikianti nepriklausomas mokslines konsultacijas ir paramą Europos Sąjungos (ES) politikai. Pradžioje JRC buvo įsteigtas, siekiant vykdyti branduolinius mokslinius tyrimus, tačiau, metams bėgant, jam buvo patikėta ir kita – nebranduolinė veikla.
Šiandien JRC teikia mokslu ir žiniomis grįstas rekomendacijas ir ekspertines išvadas tokiose teminėse srityse kaip žemės ūkis ir aprūpinimas maistu, ekonominė ir pinigų sąjunga, energetika ir transportas, aplinka ir klimato kaita, sveikata ir vartotojų apsauga, informacinė visuomenė, inovacijos ir augimas bei branduolinis saugumas ir sauga. Taip pat JRC, atlikdamas aukštos kokybės tyrimus, prisideda prie programos „Europos horizontas“ įgyvendinimo. Savo veikloje jis glaudžiai bendradarbiauja su EK, Europos Parlamentu, ES institucijomis ir įstaigomis, politinėmis, mokslinių tyrimų ir nevyriausybinėmis organizacijomis, verslo bei pramonės subjektais.
JRC 2023-2024 m. darbo programą sudaro 33 portfeliai, kurie padeda geriau integruoti JRC veiklą įvairiose mokslo ir politikos kryptyse, siekiant paremti naujų iššūkių numatymą, politikos formavimą bei jos įgyvendinimo ir poveikio stebėseną. Portfeliai padeda politikos formuotojams koordinuotai reaguoti į sudėtingus, vis labiau tarpusavyje susijusius ir kartais precedento neturinčius iššūkius, su kuriais susiduria Europa. Be to, JRC padeda EK įvertinti ES iniciatyvų poveikį, daug dėmesio skiria gerosios praktikos sklaidai ir mokymų bei įvairių renginių organizavimui valstybėse narėse, regionuose ir su tarptautiniais partneriais.
JRC atveria savo laboratorijas žmonėms, dirbantiems akademinėje bendruomenėje, mokslinių tyrimų organizacijose, mažose ir vidutinėse įmonėse, viešajame ir privačiajame sektoriuje, kad šie galėtų naudotis pasaulinio lygio įranga, atlikti eksperimentinius tyrimus, bendradarbiauti ir stiprinti gebėjimus. Ši galimybė suteikiama pagal Atvirosios prieigos prie mokslinių tyrimų infrastruktūrų programą (angl. Open Access to JRC Research Infrastructures Programme).
JRC turi 56 aukštos vertės mokslinių tyrimų infrastruktūras (įrangas), iš kurių net 39 gali būti atviros išorės naudotojams įvairiose srityse: branduolinėje saugoje ir saugume, chemijos, fizikos, biologijos ir gyvybės moksluose bei informacijos ir ryšių srityje. Mokslinių tyrimų infrastruktūros yra išsidėsčiusios 5 Europos valstybėse: Ispanijoje (Sevilija), Italijoje (Ispra), Belgijoje (Gelis), Vokietijoje (Karlsrūhė) ir Olandijoje (Petenas). Šios infrastruktūros yra pritaikytos eksperimentiniam darbui, kurio metu gaunami duomenys įvairioms analizėms. Taip pat galimybė naudotis mokslinių tyrimų infrastruktūromis pritraukia talentus, skatina inovacijas, padeda skleisti žinias ir mažinti atotrūkį tarp mokslinių tyrimų bei pramonės.
JRC atlieka itin svarbų vaidmenį, didinant mokslinių tyrimų vertę ir matomumą, stiprinant mokslinę kompetenciją bei sujungiant mokslinių tyrimų sritis.
Daugiau informacijos: