2022 m. buvo paskelbtas „Europos horizonto“ (EH) programos kvietimas „Saugaus, atsparaus transporto ir išmaniojo mobilumo paslaugos keleiviams ir prekėms“ kryptyje. Kvietimo tema „Miesto logistika ir planavimas: numatyti miesto krovinių generavimą ir paklausą, įskaitant miesto krovinių skaitmeninimą“. Projekto įgyvendinimui skirta 15 mln. eurų.
Iš 8 pateiktų paraiškų tik 2 paraiškos buvo įvertintos teigiamai ir gavo finansavimą. Viena jų – 20 partnerių iš 10 šalių su Suomijos techninių tyrimų centro koordinatoriumi priešakyje 2023 m. pasirašė finansavimo susitarimą. Net 6 partneriai iš 20 – Lietuvos organizacijos: Trevio, UAB, cargoGO Logistics, UAB, Normalis tech, UAB, Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovė, UAB, Transporto inovacijų asociacija (TIA) bei Cargo Sign, UAB.
Ambicingas projektas „ADMIRAL“
Europos ambicingų tvarumo siekių centre projektas „ADMIRAL“ tapo novatoriška jėga, keičiančia krovinių vežimą. Pripažindama didelį logistikos sektoriaus anglies pėdsaką, šiuo projektu užsibrėžta misija – pakeisti pramonės vystomą praktiką, siekiant sisteminiais pokyčiais sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį.
Nuo pat veiklos pradžios projektą „ADMIRAL“ lydėjo vizionieriškas požiūris. Projektu siekiama ne tik spręsti pirminių išmetamųjų teršalų, bet ir dažnai pamirštamų netiesioginių išmetimų, atsirandančių dėl logistikos paslaugų, problemą. Šiomis sisteminėmis socialinėmis ir techninėmis pastangomis buvo siekiama pakeisti paradigmą, raginant įmones, kaip pagrindinį tikslą teikti pirmenybę išmetamųjų teršalų mažinimui.
Kertinis projekto naujumas – ADMIRAL prekyvietės sukūrimas. Ši novatoriška platforma iš naujo apibrėžė tiekimo grandinės infrastruktūros valdymą, siūlydama įmonėms įrankius ne tik supaprastinant veiklą, bet ir sumažinant emisijas.
Projektas „ADMIRAL“ tikslo sieks per praktines demonstracijas ir bandomuosius projektus įvairiuose Europos regionuose – nuo Portugalijos-Ispanijos iki Slovėnijos-Kroatijos, Lietuvos ir Suomijos šie pilotai demonstruos rinkos veiksmingumą. Projekto tikslai ne tik ambicingi, bet ir gyvybiškai svarbūs: besivystančios sklandžios operacijos tiekimo grandinėse; geresnis turto ir infrastruktūros panaudojimas išmetamų teršalų mažinimui; sisteminių pokyčių skatinimas, siekiant tvarumo pasitelkiant tiekimo praktiką; kurti ir bandyti sprendimus, turinčius didelį energijos ir emisijų mažinimo potencialą. ADMIRAL prekyvietės veikla – ne tik kaip sprendimų teikėjas, bet ir kaip inovacijų katalizatorius. Aiškios gairės įgalino programinės įrangos ir sprendimų kūrėjus prisidėti prie platformos savo idėjomis, didinant B2B logistikos platformų vertę ir skatinant konkurencingumą prieš dominuojančias ne Europos Sąjungos įmones.
Projekto „ADMIRAL“ poveikis – ne tik tiesioginis. Juo daugiau nei 20 % sumažintas išmetamųjų teršalų kiekis ir padidintas skaidrumas bei atsparumas – taip jis atitiko EH programos tikslus. Tai tapo vilties švyturiu, iliustruojančiu, kaip bendradarbiavimo pastangos ir į ateitį orientuotas požiūris gali paskatinti esminius pokyčius pramonėje, kuri yra labai svarbi Europos tvarumo darbotvarkėje. Galiausiai projekto „ADMIRAL“ sėkmės istorija slypi ne tik technologinėje pažangoje, bet ir gebėjime katalizuoti mąstymo pokyčius.
Svarbu paminėti, kad ateityje bus įgyvendinami pilotai, siekiant sumažinti CO2 emisijas pasirinktuose logistikos maršrutuose. Įdiegti ir išbandyti sprendimai taps „awake.ai“ platformos/prekyvietės integralia dalimi ir prie jos prisijungę vartotojai galės naudotis projekte sukurta nauda. Šie sprendimai yra reikalingi įmonėms, kurioms bus privaloma teikti tvarumo ataskaitas ir šie įrankiai padidins projekto veikloje dalyvaujančių įmonių konkurencingumą.
Jeigu esate suinteresuota šalis, maloniai kviečiame prisijungti prie platformos, užpildžius anketą. Gausite informaciją apie projekto eigą ir rezultatus, taip pat bendradarbiavimo galimybes, vykdant projekto „ADMIRAL“ veiklą (pilotų patvirtinimas, apklausos, seminarai, prekyvietės priėmimas ir pan.).
Dėl konsultacijų ir visapusiškos pagalbos, teikiant paraiškas, rengiant projektus, taip pat įvairiais mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ taisyklių taikymo ir dalyvavimo joje klausimais maloniai kviečiame kreiptis į Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinių kontaktinių asmenų grupės komandą.