2023 m. vasario 6–7 d. Lietuvos Respublikos ambasadorius Prancūzijoje Nerijus Aleksiejūnas kartu su Lietuvos mokslininkų, dirbančių gyvybės mokslų srityje, delegacija lankėsi Prancūzijos Bordo mieste. Vasario 6 d. vizito programa buvo skirta mokslinio bendradarbiavimo tarp Lietuvos gyvybės mokslų centrų ir Prancūzijos nacionalinio mokslinių tyrimų centro (CNRS) bei Bordo universiteto stiprinimui, mokslinių kontaktų užmezgimui, partnerysčių daugiašaliuose europiniuose projektuose skatinimui.
„Šis vizitas atveria naujas galimybes Lietuvos ir Prancūzijos mokslininkų bendradarbiavimui gyvybės mokslų srityje,“ – susitikimo metu sakė Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje Nerijus Aleksiejūnas, kalbėdamas apie Lietuvos bendradarbiavimo su Prancūzija prioritetus.
Bordo besilankančių Lietuvos mokslininkų delegaciją sudarė svarbiausių Lietuvos gyvybės mokslų centrų atstovai: Vilniaus universiteto, VU Gyvybės mokslų centro, VUL Santaros klinikų, Kauno sveikatos mokslų universiteto, LSMU Kauno ligoninės, Klaipėdos universiteto Sveikatos ir inovacijų centro. Vizite taip pat dalyvavo Lietuvos mokslo tarybos (LMT) „Europos horizonto“ sveikatos NCP Sigita Auvertin ir vėžio misijos NCP Laura Pėkienė. Mokslininkų vizitas finansuotas LMT LINO projekto lėšomis.
Lietuvos delegaciją priėmė Bordo universiteto ir CNRS Bordo delegacijos vadovai: CNRS Nacionalinio biologijos instituto vadovas, Naujosios Akvitanijos mokslo direktorius Dr. André le Bivic, kuris asmeniškai prisidėjo, rengiant vizito programą, CNRS Naujosios Akvitanijos padalinio vadovas Younis Hermès, Naujosios Akvitanijos regiono atstovas moksliniams tyrimams ir inovacijoms Dominique Rebière ir Bordo universiteto vice prezidentas, atsakingas už tarptautinį bendradarbiavimą Laurent Servant. Susitikime dalyvavo abiejų mokslo įstaigų mokslininkai, dirbantys gyvybės mokslų srityje.
Atstovai iš skirtingų Lietuvos universitetų
Vizite į Bordo universitetą mokslininkų grupė atstovavo tris Lietuvos universitetus iš trijų skirtingų regionų, taip įtraukdami ir fundamentinių mokslų atstovus, ir klinicistus. Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorės dr. Auksės Mickienės, mokslininkams iš Lietuvos buvo puiki galimybė daugiau sužinoti apie vienas kito veiklas, planuojamus projektus ir galimą bendradarbiavimą su CNRS ir Bordo universiteto atstovais.
Užsimezgė ir pirmieji kontaktai bei galimų bendrų veiklų idėjos, kurių įgyvendinimui prireiks tiek laiko, tiek tolesnio abipusio bendradarbiavimo. „Manau, tai bus galimybė ne tik inicijuoti projektinę veiklą, bet ir paskatinti tyrėjų mainus, įvairaus lygmens edukacinių veiklų galimybes,“ – teigė LSMU universiteto profesorė dr. Auksė Mickienė.
Galimybė plačiau susipažinti
Lietuvos delegacijai šis vizitas buvo puiki galimybė susipažinti su Prancūzijos kolegų įgyvendinamais projektais, apsilankant trijose tyrimų laboratorijose: CNRS, Bordo universiteto ir Inserm bendroje laboratorijoje Bordo vaizdo centre, Biochemijos ir ląstelių genetikos institute, CNRS ir Bordo universiteto laboratorijoje SANPSY, skirtoje miego sutrikimų ir neuropsichologiniams tyrimams. „Tai buvo neabejotinai vertingas mokslinis vizitas, kurio metu susipažinome su CNRS dirbančių mokslininkų atliekamais tyrimais gyvybės ir sveikatos mokslų srityje, turima įranga, mokslo potencialu. Kalbant apie vizito pridėtinę naudą ateityje, tikiu, kad kontaktų užmezgimas su CNRS dirbančiais mokslininkais sudarys sąlygas tolimesniam bendradarbiavimui bei mokslinių tyrimų vystymui Lietuvoje“, – įspūdžiais dalijosi LSMU dr. Monika Kuliešė.
Lietuvos mokslininkų vizitas į Bordo yra antras Lietuvos ir Prancūzijos mokslinio bendradarbiavimo skatinimo projektas, įgyvendinamas su svarbiausiu Prancūzijos tyrimų centru CNRS – viena didžiausių ir reikšmingiausių pasaulyje mokslinių tyrimų įstaigų. 2022 m. gruodžio 6–7 d. Taryba kartu su Lietuvos ambasada Prancūzijoje ir CNRS surengė pirmąjį Lietuvos ir Prancūzijos gyvybės mokslų simpoziumą. Taip pat Prancūzija 2021 m. buvo ketvirtoji Lietuvos partnerė programos „Europos horizontas“ projektuose.
„Prancūzija yra viena iš pagrindinių TOP 5 partnerių programos „Europos horizontas“ (EH) projektuose. Tad šio vizito metu aptarėme galimybes dalyvauti konkrečiuose EH sveikatos srities ir vėžio misijos 2023–2024 m. kvietimuose su Bordo universiteto mokslininkais“, – pažymėjo EH 1 veiksmų grupės NCP Sigita Auvertin (Bagdonienė).