UAB LIGENCE sėkmė „EIC Accelerator“ programoje: kuriama programinė įranga automatinei širdies echoskopijos vaizdų analizei

UAB LIGENCE pelnytai gali didžiuotis savo kuriama inovacija, kurios vystymui finansavimą skyrė Europos inovacijų taryba (toliau – EIT), remianti startuolius, MVĮ ir mokslinių tyrimų grupes, kuriančias labai rizikingas ir didelį poveikį turinčias proveržio inovacijas. Įgyvendindami EIT administruojamos programos „EIC Accelerator“ projektą „AI-driven cardiac ultrasound analysis”, kompanija siekia itin ambicingo tikslo – naudojant dirbtinį intelektą, lengviau ir tiksliau analizuoti širdies ultragarso vaizdus.

Širdies echoskopija yra įprastas ir prieinamas būdas įvertinti širdies būklę, tačiau įvertinti širdies vaizdus – reikalinga tyrimą atliekančių kardiologų patirtis. Gavę EIT finansavimą, įmonė kuria „Ligence Heart“ programinę įrangą, skirtą automatinei širdies echoskopijos vaizdų analizei ir automatiniam tyrimo ataskaitos parengimui. Dėka šios inovacijos, tyrimas atliekamas greičiau, yra mažiau priklausomas nuo tyrimą atliekančio žmogaus kompetencijų ir įgūdžių. Siekiama, kad įmonės sukurta technologija netolimoje ateityje sklandžiai įsilies į esamas ligoninių sistemas, o tai leis dar padidinti šio tyrimo prieinamumą pacientams bei pagerinti pacientų širdies ultragarso vaizdų analizės tikslumą, tiksliau nustatyti diagnozę ir, tokiu būdu, pagerinti pacientų diagnostiką bei gydymą.

Neringa Valantinė, įmonės UAB LIGENCE projektų vadovė, pasidalijo įžvalgomis apie dalyvavimą „EIC Accelerator“ programoje – įmonės ambicijas dalyvauti konkurse, pasirengimo etapus, iššūkius, su kuriais teko susidurti bei patarimus planuojantiems teikti minėtos programos paraiškas.

Sprendimas teikti paraišką „EIC Accelerator“ programai

Prieš teikiant paraišką, UAB LIGENCE atstovai jau buvo susipažinę su programos „Europos horizontas“ projektų kontekstu. 2019 m. įmonė sėkmingai dalyvavo Europos inovacijų ir technologijų instituto administruojamoje „EIT Jumpstarter“ programoje, kur tapo sveikatos inovacijų srities 2-os vietos laimėtojais. Po šio laimėjimo, 2020 m. „EIT Innostars Awards“ konkurse UAB LIGENCE buvo pripažinta geriausiais tarp dalyvių, paskelbiant įmonę 1-os vietos laimėtojais.

Pasiryžimą dalyvauti „EIC Accelerator“ programoje indikavo poreikis tęsti produkto klinikinius tyrimus, produkto vystymą ir tobulinimą, identifikuoti bei pasiekti „Ligenc Heart“ produkto rinkas, klientus, tobulinti verslo modelį, apsaugoti intelektinę nuosavybę ir kt.

2021 m. balandžio mėn. įmonė pradėjo rengti paraišką „EIC Accelerator“ programos konkursui. Po visų trijų sėkmingai įveiktų konkursinių etapų (I – trumposios paraiškos pateikimas, II – išsamiosios paraiškos pateikimas, III – interviu etapas su žiuri nariais), 2022 m. pasirašyta projekto finansavimo sutartis.

Projekto reziumė – etapai ir planuojami rezultatai

Projekto pradžia – 2022-08-01, numatoma projekto veiklų pabaiga – 2025-01-31. Visa projekto vertė siekia 3,6 mln. eurų, iš kurių 2,5 mln. eurų sudaro EIT skirta dotacija.

Projektu siekiama, kad „Ligence Heart“ taptų globaliose rinkose parduodamu produktu.

Projekto įgyvendinimo metu didelis dėmesys skiriamas pačio produkto vystymui, t. y. naujų dirbtinio intelekto, automatinių ataskaitų generavimo funkcionalumų vystymui, jų tikslumo gerinimui bei produkto patogumo vartotojui gerinimui.

Taip pat projekto metu rengiama kokybės vadybos sistemos, kibernetinio saugumo valdymo dokumentacija, vykdomi klinikiniai tyrimai, skirti patvirtinti „Ligence Heart“ produkto vertę naudotojams. Šių veiklų įgyvendinimas – pasiruošimas „Ligence Heart” FDA patvirtinimui. FDA – JAV veikianti organizacija, atsakinga už įvairių preparatų, vaistų, medicininės įrangos įvertinimą ir tikrinimą prieš suteikiant leidimą prekiauti JAV rinkoje.

Pastangos dedamos ir LIGENCE intelektinės nuosavybės apsaugai – 2023 m. pabaigoje gautas JAV patentas. Ne mažiau svarbios ir „Ligence Heart” produkto pristatymo rinkai veiklos – dalyvaujama tarptautiniuose renginiuose, ieškoma mokslinių tyrimų bei verslo partnerysčių su gydymo įstaigomis, medicininių vaizdų archyvavimo ir ryšių (PACS) sistemų įmonėmis, universitetais, moksliniais centrais, iš produkto naudotojų renkamas grįžtamasis ryšys apie produktą.

„EIC Accelerator“ programos nauda inovatyvios idėjos plėtrai

Finansavimo būtinybė inovatoriams yra išties svarbi. Gauta dotacija suteikė galimybę ne tik vystyti produktą, bet ir jį pristatyti rinkai. Kalbant su investuotojais, EIT finansavimas indikuoja tam tikrą kokybės ženklą. Be to, „EIC Accelerator“ ir kitos inovacijų vystymo programos, kurios tampa prieinamos šios programos dotacijų gavėjams, leido suburti milžinišką tinklą investuotojų. Investuotojai nori būti šiame tinkle, nes gauna prieigą prie didžiausio Europos inovacijų potencialo.

Iššūkiai ir patarimai, rengiant „EIC Accelerator“ programos paraišką

Išskirtinas bendras iššūkis – pademonstruoti ir aiškiai atskleisti kuriamo sprendimo inovatyvumą ir potencialą vertintojams. Taip pat paminėtinas iššūkis, rengiant antrojo etapo išsamiąją paraišką, nes būtina tinkamai aprašyti projektines veiklas – aiškiai, paprastai, bet tiksliai, nuoseklia kalba pristatyti planuojamą projektą. Ši paraiška – tai išsamus verslo planas, kuris gali kisti projekto įgyvendinimo metu, tačiau tokio verslo plano pasirengimas – labai geras „pratimas“ įmonei. Kodėl? Nes šio „pratimo“ metu reikia ne tik aprašyti sprendžiamą problemą, kuriamą sprendimą, rinkos potencialą, įvertinti konkurencinę aplinką bei savo kuriamo produkto padėtį joje, pristatyti verslo modelį, kainodarą, suplanuoti pardavimus, intelektinės nuosavybės valdymo strategiją ir pan., bet atlikti ir visus finansinius skaičiavimus. Finansiniai skaičiavimai turi būti atliekami penkeriems metams. Tai reiškia, kad šiam laikotarpiui reikia įsivertinti tiek planuojamas pajamas, tiek kaštus bei juos subalansuoti taip, kad būtų pademonstruotas verslo „nenutrūkstamumas“ per šį laikotarpį. Atsižvelgiant į planuojamas gauti pajamas bei EIT dotacijos mokėjimo etapus, reikia nusimatyti ir kitus finansavimo šaltinius – planuojamus finansavimo raundus. Tai ypatingai svarbu, jeigu įmonė siekia gauti mišrų finansavimą (angl. blended financing), kuris apima EIT dotaciją ir investiciją į įmonę.

Rengiant paraišką neišvengiamai reikalingas kūrybiškumas ir drąsa. Gali būti taip, kad tuo metu kai bus teikiama paraiška, kokios nors paslaugos dar nėra prieinamos rinkoje. Pvz., UAB LIGENCE planavo įsigyti širdies echoskopijos vaizdų dirbtinio intelekto algoritmų tobulinimui, validacijai. Paraiškos rengimo metu beveik nebuvo galimybės įsigyti tokių vaizdų iš gydymo įstaigų, tarpininkų. Tuo metu dar tik formavosi rinkos užuomazgos. Dabar, 2024 m. jau galima pasakyti, kad medicinos vaizdų ir duomenų rinka stipriai išaugo, yra globalių rinkoje veikiančių, tarpusavyje konkuruojančių žaidėjų, kas lemia tiek kur kas didesnes galimybes įmonei, tiek palankesnes kainas.

Globali rinka jūsų paslaugoms – rekomenduojama kreiptis į kitas įmones rekomendacijų dėl potencialių tiekėjų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekti gauti daugiau potencialių tiekėjų komercinių pasiūlymų bei drąsiai derėtis dėl jums palankesnių sąlygų. Išnaudokite ekosistemą, turimus kontaktus. Ieškokite panašius sprendimus vystančių įmonių ar „EIC Accelerator“ programoje finansavimą jau gavusių įmonių kontaktų. Pabandykite susisiekti tiesiogiai, paklausti jums aktualių klausimų.

Svarbu pažymėti tai, kad įgyvendinant projektą, pateikus pagrindimą galimos jo korekcijos – nuo suplanuoto ataskaitinių laikotarpių skaičiaus koregavimas, siekiant užtikrinti sklandų finansavimo lėšų srautą, iki verslo plano pakeitimų.

Konsultantų paslaugos rengiant paraiškas. Turbūt nėra vienareikšmiško atsakymo – naudotis ar ne konsultantų paslaugomis. Priklauso nuo įmonės komandos galimybių, bet įprastai, pradžioje įmonės komanda būna labai nedidelė, trūksta projektų rengimo patirties. Konsultantai, kurie specializuojasi projektų rengime, susiduria su skirtingomis situacijomis, dažniausiai žino „optimalų“ kelią link finansavimo gavimo.

Bendraujant su konsultantais dėl projekto rengimo paslaugų, taip pat svarbu derėtis. Prieš pasirašant sutartį su konsultantais, galite paprašyti atlikti jūsų projekto idėjos galimybės gauti finansavimą įvertinimą. Tai taip pat gali būti puikus „pratimas“, dar iki paraiškos rengimo, konsultantams pristatyti savo projekto idėją ir gauti jos įvertinimą pagal vertinimo kriterijus. Toks įvertinimas gali atskleisti, kad galbūt dar per anksti dalyvauti tokioje programoje, ar suteikti įžvalgų, kurias sritis būtina pastiprinti, norint pretenduoti į finansavimą.

Nusiteikti ilgam laukimui. Projektas – ilgos distancijos, bet ta ilga distancija nueinama po vieną žingsnį.

Nacionalinių kontaktinių asmenų komanda dėkoja Neringai Valantinei už itin vertingą informaciją ir pasidalinimą patirtimi. Tikimės, kad pateiktos įžvalgos ir patarimai leis geriau pasiruošti visiems, kurie planuoja teikti paraiškas „EIC Accelerator” programos konkursui.